HET SUCCESVERHAAL VAN DE CROMICO’S (I) Nic. Slagter 22 In het rijke verenigingsleven van Waarland speelden de Cromico’s een grote rol. Hoewel de groep maar een kort leven beschoren was, wist ze vele successen te boeken en wordt er nog steeds met veel nostalgie over hen gesproken. Op het hoogtepunt van hun bestaan waren er, naast Waarland, optredens in de regio en kon men zich meten met soortgelijke clubs uit de omgeving. Het Jeughuis, de voor loper van het Waarlands Dorpshuis. Jarenlang het kloppend hart van Waarland. Het Jeugdhuis Waarland heeft vanaf de tijd dat het een eigen parochie werd, altijd een rijk vere nigingsleven gehad. Voor al die clubs en verenigingen werd na de oorlog het Jeugd huis, de voorloper van het Waarlands Dorpshuis, gebouwd. In dit gebouw be gon op 3 mei 1950 Jong Nederland met zijn activiteiten voor de jeugd. In Waar- land bekend onder de naam het Gilde. Er waren in die beginjaren 30 jongens en 7 leiders aan verbonden. De leiders orga niseerden elke week allerlei bezigheden voor de jeugd. Het was een soort verken nerij met spoorzoeken, spelletjes, bal spelen (in de winter in het Jeugdhuis en ’s zomers buiten op het grasveld) en de voorbereidingen op de jaarlijkse kampeer- dagen. Aan Piet Zutt Kz., één van de lei ders van deze jeugdbeweging, komt de eer toe dat hij de aanzet voor een mondor- gelclub gaf. Waarom een mondorgel? De mondharmonica was typisch een in strument uit die tijd. Met Sint Nicolaas of op een verjaardag kreeg menig kind een Hohner mondorgel. Meerdere jongens hadden dan ook zo’n instrument, dat ze wel eens meenamen naar de jeugdbewe ging. Op een avond was de groep van Piet Zutt Kz. in de grote zaal van het Jeugdhuis: in die grote zaal was iedereen lekker bezig en er heerste een leuk sfeertje. Op een be paald moment begonnen sommigen op hun mondorgel te spelen. Dat klonk bijzonder goed. Toen zeiden we tegen elkaar: ’Laten we een mondorgelclub oprichten’. Dat vond iedereen een goed idee. Mogelijk tot voorbeeld is geweest, dat op de radio mondharmonicatrio’s bijzonder populair waren, zoals het Hotcha Trio. Voor de Waarlandse jongeren zal meegespeeld hebben dat een mondorgel niet veel kostte en ook gemakkelijk was om te be spelen. Kosten voor muziekbladen waren niet nodig, omdat er op het gehoor kon worden gespeeld. Er werd begonnen en het groepje jongens, in het begin zo’n zeven, kon een aardig deuntje wegblazen. Daarom werden de repetities al gauw op een aparte avond gehou den. Het ging zelfs zo goed dat er iemand gezocht moest worden om de jongens te dirigeren en die in staat was om ze verder op te leiden. Nico Smit werd gepolst en hij bleek er wel idee in te hebben. Nico had een zwager, Siem van Diepen, die accor deon speelde, en die kwam zich bij het groepje voegen. De accordeon deed uit stekend dienst, want daarop kon de melo die voorgespeeld worden. Zoals gezegd oefende dit groepje met veel enthousiasme in het Jeugdhuis. Maar ze wilden meer.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 22