R Waarland, januari 2007. 21 Een ambtelijke vergissing. De naam is (niet) weg Oude boerderij in Waarland werd door brand verwoest. Het was een warme zomerdag, de veertiende augustus en even na twaalf, toen er rookwolken en vlammen uitlekten boven het dak van een grote boerderij aan de Akkerendamweg te Waarland. Alles ging in vlammen op: meubilair, landbouwmachines en ook de hooiberg die achter het huis stond. Over de oorzaak tast men in het duister. De da delijk ter plaatse verschijnende brand weer uit Dirkshorn kon niets anders doen dan de resten omlaag halen en het hooi, dat nog nasmeulde, blussen. Zo begint het krantenartikel van 15 augustus 1964. La ter hebben de kinderen van Jan Beemster- boer jr. op die plek tinnen lepels, fraai be schilderde tegels en twee wandborden ge vonden. Na onderzoek bleek dat die hand gemaakte lepels bijna 400 jaar oud waren. Dit artikel over één van de oudste boerde rijen in de Waarlandspolder toont de relatie aan met de buitenplaats Akerendam in Be- verwijk.Verder is het opmerkelijk dat er in Sijbekarspel, Hoorn, Bergen en de Groet polder boerderijen of huizen zijn of zijn geweest met dezelfde naam, allen te her leiden tot de buitenplaats in Beverwijk. Na de verkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder moest de naam van de doodlopende zijweg van de Waarlands- weg herinneren aan de boerenhofstede, die ruim tachtig jaar in bezit is geweest van de familie Sluijterman van Loo. Maar door een onzorgvuldigheid is het Akkerendamweg geworden. Het zou goed zijn wanneer deze vergissing op korte termijn wordt rechtgezet. Noot: Sluijterman van Loo wordt ook wel geschreven als Sluyterman van Loo. Bronnen: - Akerendam. Een buitenplaats in Beverwijk door Ellen Broersen. - Regio-Archief te Alkmaar. Met dank aan mevr. Ellen Broersen. Voorafgaande aan een gemeenteraadsverga dering wordt de agenda met daarin de voor stellen aan de Raad opgesteld. Zo ook voor de verga dering van 12 oktober 1962. In punt 12 komt aan de orde: Nu, na een tijdsbestek van 10 jaren, de gehele gemeente praktisch is verkaveld en de nieuwe wegen zijn aangelegd, is het gewenst de naam loze wegen van een pas sende naam te voorzien. Voor Waarland o.a.: de doodlopende zijweg vanaf de Waarlandsweg in westelijke richting (naar Ringvaartweg), tot aan J. Beemster- boer: Akerendamweg en de geprojecteerde straat vanaf de Jonker straat (langs nieuw bouw J. Schuijt) naar Volleringweg: Molenstraat. In die vergadering vonden de Waarlandse vertegenwoordigers Gert Lantman en Dirk Pater de naam Molen straat niet erg gelukkig gekozen en ze pleitten voor de naam Hoebe- laan. Na stemming keurde de Raad de naam Akerendamweg goed en werd de Molenstraat in Hoebelaan veranderd. Een ambtenaar heeft vervolgens dit besluit van 12 oktober 1962 vastgelegd en wat schrijft hij: Akkerendamweg en hierbij is de vergissing verkaard. Het naambordje voor deze weg werd geplaatst en nie mand heeft tot nu toe gereageerd op deze onjuiste naamgeving. po i L Speketérs Wuta Kweeklust^* .Zèldei 1 %fe*sart'we9, .S/ootv I I I 1 polder 'Voor/ands-en Sloot-cjaardpoldar 2<t NOV. 1953 ‘'Tgfk KM® |WiSii

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 21