Griet Hoedjes bracht de melk met een hondenkar naar de weg. 20 Stichting Sluijterman van Loo Kort na de oprichting van de stichting in 1916 maakte men een begin met de nodige reparaties aan het gebouw. Maar het aanwezige kapitaal bleek niet toereikend om alles te herstellen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben Duitse officieren, die in Akerendam waren ondergebracht, veel schade aan het interieur toegebracht. Ze gebruikten kroonluchters en vazen als schietschijven. Met behulp van Monumentenzorg en gelden uit de erfenis van ir. W.L. Sluijterman van Loo (geb. 1871) kreeg de stichting in 1946 meer financiële armslag. Deze kleinzoon van Willem Louis Sluijterman van Loo overleed kinderloos en werd de ingenieur genoemd. Hij had een topfunctie bij de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch Indië, de latere Shell. Na dertig jaar ging de wens van Frederica Henriëtte in vervulling. Het gebouw was prachtig gerestaureerd, in het park waren de nodige veranderingen doorgevoerd en in het najaar van 1947 werd Akerendam bewoond door zeven dames. De stich ting kocht er grond bij en hierop werden in 1977 en 1988 de bejaardencomplexen Nieuw Akerendam I en II gerealiseerd. Na diverse renovaties zijn er nu ruim honderd appartementen voor ouderen van alle gezindten. Heel wat meer dan de acht die Frederica Henriëtte voor ogen had. De buitenplaats Akerendam heeft haar functie als huis voor bejaarden verloren. Het gebouw herbergt nu het bureau van de stichting en wordt daarnaast gebruikt voor culturele evenementen. Een week later was de verkoop bij toeslag. De twee percelen in de Speketerspolder werden apart verkocht en de andere 78 nummers in de Waarlandspolder werden gemijnd door Gerrit Hoedjes. Deze han delde in opdracht van de Maatschappij voor Grondbezit te Sloten en Bouwmaat schappij Vooruitgang II te Amsterdam. In de Schager Courant staat de uitslag: De beide boerenplaatsen van de familie Sluijterman van Loo, gelegen in het Waarland, onder de gemeente Haren karspel, te zamen groot 39.07.10 H.A. zijn gekocht door den heer Gerrit Hoedjes aan de Kreil voor f92.450.- en de per- ceelen land in den Speketer, groot 0.94.50 H.A. door den heer Simon Roozendaal te Harenkarspel voor f 724.-. Dit bericht verscheen op 11 oktober 1916 en op dezelfde dag overleed op 81-jarige leef tijd Frederica Henriëtte in haar woon plaats Heemstede. In het voorjaar van 17 vertrok Jan Bakker uit Waarland. Hij verhuisde met zijn vrouw Trijntje Stam naar De Weel en de Akerendam kreeg na bijna veertig jaar een nieuwe huurder. De familie Van de Brink uit de Haarlemmermeer kwam op het bedrijf aan de ringsloot. Na vier jaar vertrokken ze weer en toen werd Nan Mulder voorf 500.- per jaar de nieuwe huurder. Ook hij heeft met zijn gezin niet lang in de Waarlandspolder gewoond. Steeds weer nieuwe huurders op het bedrijf zaaide onrust en daarom besloot de eigenaar de stolp met ruim 24 ha. bouw- en weiland, toen de Vooruitgang II genoemd, van de hand te doen. Op 8 september 1925 vond in de herberg Van Ophem de verkoping plaats. Jan Groen werd voorf 6.089.- de nieuwe eigenaar van de huismanswoning, het burgerwoonhuis en enkele percelen wei en rietland. De andere stukken land kwamen voor een bedrag van f 54.940.50 in bezit van verschillende Waarlandse tuinders. Een vergissing Ouderen in Waarland weten nog dat Jan Groen met Griet Hoedjes en hun twee dochters Jans en Lies daar hebben ge woond. Jan Groen overleed in mei 1948 en een jaar later is de boerderij verkocht aan Jan Beemsterboer sr. Toen deze in 1955 een nieuw huis (Waarlandsweg 25) liet bouwen, kwam zijn zoon Jan met zijn gezin in de stolp wonen. De naam ’t Hol is nog bekend, maar over de oude en officiële naam is in de laatste veertig jaar onduidelijkheid ontstaan.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 20