Woord vooraf Joop Zutt, voorzitter. 1 Het was een bijzondere viering in onze parochiekerk op 17 maart 2007. Een vie ring geheel in het Westfries. Veel van de bezoekers wisten eigenlijk niet goed wat ze hiervan mochten verwachten. Noh heu, zo begon pastor Theo Vertelman zijn wel komstwoord, maar daar bleef het niet bij. Alle teksten van de gebeden, lezingen en liederen klonken in onze eigen streektaal. Bijzonder was de manier waarop pastor Vertelman voorging in deze woord- en communieviering. Als geboren Westfries was de taal hem bepaald niet vreemd, maar om een viering geheel om te zetten in onze streektaal, is bepaald geen sine- Als wij des zomers kennis vieren, Dan heerscht in Waarland blije vreugd. Wij mogen graag een deuntje zwieren, Genieten van onz* frissche jeugd. Wij haten alle lage streken Maar streven naar het hoogste goed, En blij, tevreden, vroolijk leven Een kloeke geest, een rein gemoed! Wij jongelui van het bloeiend Waarland Wij zingen saam een vroolijk lied, Ons Waarland zal steeds hoger streven Het goed humeur verlaat ons niet Wij vormen saam een kloeke schare, Van jongelui vol frisschen moed. Wij zijn de keur van Waarlands burgers, Met vrije ziel en vrij gemoed! cure voor hem geweest. Onze dorpsgenoot, Hannes Knoin, was lector. Naast het se rieuze gedeelte van zijn taak, wist hij met enkele annekedotes de lachers op zijn hand te krijgen. Vooral de manier waarop hij de bekering van Piet Gelder onder woorden bracht, leverde de nodige lach salvo’s op. Het gemengd koor Sint Cecilia, begeleid door leden van de fanfare, een accordeonist en een pianiste, zong onder leiding van dirigent Henk Pronk op een enthousiaste en aanstekelijke manier de liederen in het Westfries. Echter met één uitzondering: het Waarlands volkslied. Onderwijzer Jac van Diemen schreef bijna negentig jaar geleden de tekst en de muziek en het was goed dit enige en echte Waarlands volkslied bij deze gele genheid weer ten gehore te brengen. Maar het was óók goed, dat deze kerk dienst voor velen de herkenning of op zijn minst de herinnering bracht aan een stukje eigen cultuurgoed: het Westfries. Aardig is te vermelden dat grondig speur werk tot resultaat heeft gehad, dat de naam van een weg in Waarland door de gemeente zal worden gecorrigeerd. Piet Kleverlaan beschrijft in deze aflevering van Toendertoid hoe het door een ambte lijke vergissing ooit zo is gekomen. Het is slechts één van de onderwerpen in dit (weer) dikke nummer, want er valt meer te lezen. Zo kunt u in een lekker leesbaar artikel kennis nemen van de op komst van De Cromico S, een fenomeen uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. Het is de eerste bijdrage van Nic. Slagter. Dat met dit artikel niet het laatste woord over De Cromico S is gezegd, zal blijken uit een tweede deel dat in het volgend nummer van Toendertoid zal worden geplaatst. O, pronkjuweel van Hollands Noorden O land van louter lust en vreugd! Waar land- en tuinbouw beide bloeien Waar rijk genot ons hart verheugt. Ik heb je lief, mijn mooi Waarland Je bent voor mij het heerlijkst oord! Je bent het pronkjuweel der dorpen De diamant van Hollandsch Noord! WAARLANDSCH VOLKSLIED. Muziek en tekst: Jac van Diemen

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 1