‘Akerendam in de Waarlandspolder 18 Fragment uit de akte van boedelscheiding uit 1879. gebouwen, beplantingen en bepotingen, wei- en bouwlanden, bosch, rietland en polderwater; alles staande en gelegen in de gemeente Haringkarspel in het Waardland en den Slootgaard. Het ge heel is groot 35.34.40 H.A. en de waarde wordt met onderling goedvinden gesteld op f55.065.-. De boerenhofstede Akerendam en een groot deel van het land van de familie Sluijterman van Loo in de Waarlandspolder werd vanaf 1879 gehuurd door Jan Bakker. Hij was op 11 januari 1848 geboren aan de Oostkade (nu: nr. 27) en was getrouwd met Trijntje Stam. Na enige jaren Oude Niedorp kwam Jan Bakker met zijn vrouw en drie kinderen weer terug in Waarland. Om van de Akerendam naar Zijdewind te komen moest men over een pad langs de noordkade van de Waarlandspolder, over de brug bij Kooij (nu: A. Dekkerweg 11), via het zwarte pad naar de Zandweg. Vanaf 28 augustus 1882 werden de ver bindingen met ’t Veld en Zijdewind beter. Er kwam een verharde weg met een peer- depadje tussen Dirkshorn en de Weelbrug. De familie Bakker kon vanaf dat jaar via haar pad naar de huidige Waarlandsweg en via deze weg, Kerkstraat, Veluwe- en Weelweg Waarland uit. Jan en Trijntje kregen nog 8 kinderen. In de volksmond werd de boerderij vanaf die tijd ook wel ’t Hol genoemd. In de familie weet men zich nog te herinneren dat Dirk Bakker vertelde: Ik ben de jongste en in 1889 ge boren in ’t hol van de vos. Zo noemde men die boerenplaats omdat mijn vader klein van stuk was en een lange vossige baard had. Huizen met deze naam In de Schager Courant van 7 september 2006 vertelde Job Melchior uit Beverwijk: Ik woonde ooit in de Groetpolder op de Akerendam en verhuisde daarna naar Beverwijk waar je ook een Akerendam hebt. Het huis in de Groet polder is in 1925 gebouwd op de plek waar de familie Sluijterman van Loo na de drooglegging rond 1842 een boerenplaats met de naam Akerendam liet zetten. In het archief van deze familie is een akte aanwezig waaruit blijkt dat in 1848 een huismanswoning met 18 bunder bouw- en weiland was gekocht in de Groetpolder. In de scheidingsakte van 1879 komen deze bezittingen echter niet meer voor. In Sijbekarspel aan de Westerstraat 79 staat een prachtig gerestaureerde boerderij. Chirurgijn Adriaan Huijgens werd in 1810 eigenaar en kwam toen vanuit Amsterdam met zijn vrouw en kinderen in deze stolp wonen. Ruim twintig jaar later kocht hij de buiten plaats Akerendam in Beverwijk en vanaf die tijd heeft ook de boerderij in Sijbekarspel de naam Akerendam gehad. De huidige eige naar heeft de stolp enkele jaren geleden ge restaureerd, maar de naam is helaas wegge laten. Ook in Bergen staat een woning die de naam Akerendam had. Dit kwam doordat een nazate van Adriaan Huijgens als herinne ring aan haar geboortehuis in Sijbekarspel de naam had meegenomen. Ook van dit huis aan de Breelaan is de naam verwijderd. Maar een woning in Hoorn herinnert nog wel aan de buitenplaats in Beverwijk en de boerderij in Sijbekarspel. Dit huis met de naam Nieuw Akerendam wordt anno 2007 bewoond door een ver familielid van de Amsterdamse chirurgijn Adriaan Huijgens.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 18