Z 17 De Britten deden verwoede pogingen om de Hollanders op de knieën te krijgen. Na vier Engelse oorlogen, de laatste was van 1780-1784, raakte de Republiek der Ne derlanden haar positie als grote mogend heid definitief kwijt. Het werd de dood steek voor de VOC en ook de economie van ons land raakte in het slop.Verschillen- de patriciërsfamilies bezuinigden op het on derhoud van hun buitens. Akerendam was echter een uitzondering. Dit landhuis viel niet ten prooi aan verwaarlozing en sloop en heeft de tand des tijds doorstaan. middeld. Samen met zijn zwager Izaac Elie Francois Zeewoldt kocht hij stukken land met een hofstede in Harenkarspel. Deze boerderij stond aan de ringsloot van de Waarlandspolder, nabij de Speketers- en Slootgaardpolder. Enkele jaren daarvoor was deze ringsloot afgedamd. Dit gebeurde met toestemming van het bestuur van het Geestmerambacht. (Zie Toendertoid num mer 2, waarin een mogelijke verklaring van de naam van deze weg wordt gegeven.) Na vier jaar Schagen werd Willem Louis benoemd tot vrederechter te Beverwijk. Hij verhuisde met zijn vrouw en vijf kin deren naar zijn nieuwe standplaats. Hier werden nog twee jongens en drie meisjes geboren. In 1852 kwam de buitenplaats Akerendam te koop. Voor een bedrag vanf 8.000.- werd hij eigenaar en zo kwam na bijna honderd jaar weer een gezin met kinde ren op de buitenplaats aan het Wijker- meer wonen. Hij was nauw betrokken bij het wel en wee van de inwoners van Beverwijk. Door zijn beroep had hij kennis van onroerende zaken. Hij werd kerkmeester van de Hervormde Kerk met als speciale taak het beheer over de kerkelijke bezittingen. Op latere leeftijd ondervond hij veel hinder van reumatische aandoeningen en hij moest daardoor regelmatig een deel van zijn werkzaamheden aan anderen overlaten. In september 1875 overleed Willem Louis en drie jaar later zijn vrouw Margaretha. Beiden liggen begraven in een grafkelder van de Hervormde Kerk te Beverwijk. Akerendam in Waarland De boerenplaats in de Waarlandspolder, die de familie Sluijterman van Loo als geldbelegging had gekocht, had evenals het huis in Beverwijk de naam Akerendam. Na het overlijden van Margaretha Zee- woldt werden alle familiebezittingen on der haar kinderen verdeeld. Op 16 okto ber 1879 maakte notaris C.L. van den Bergh uit Schagen een akte van boedel scheiding op. De boerderij en het land in Waarlands- en Slootgaardpolder werden toebedeeld aan drie kinderen, te weten: Frederica Henriëtte, Izaac Elie Francois Berthon en Anna Hermina. De betreffende akte vermeldt: Eene boe ren Hofstede, genaamd het huis Akeren dam met een huismans- of boerenwoning, schuur, hooiberg en verdere getimmerten, Portret van mr. Willem Louis Sluijterman van Loo (1796-1875). Litho uit 1855 van J.P. Berghaus. Nieuwe opleving Na de Franse overheersing werd ons land geregeerd door koning Willem I. Een am bitieuze vorst met veel kennis van zaken. Hij richtte o.a. de Nederlandsche Handels maatschappij op, welke tot doel had de buitenlandse handel nieuw leven in te bla zen. Daarnaast had hij oog voor het bin nenlands vervoer. Het Groot Amster- damsch Kanaal of Noord-Hollands ka naal verbond de hoofdstad met Den Helder en er werden diverse spoorlijnen aan gelegd. De economie herstelde zich. Koop- lieden en hoge amb- tenaren gingen hun verdiende geld weer be leggen in on roerend goed. Tevens kreeg men opnieuw interesse in land en boer derijen op het platteland. In die tijd konden alleen kinderen van rijke ouders gaan studeren. Zo verging het ook Willem Louis Sluijterman van Loo. Hij werd in 1796 te Ouddorp op Goeree geboren en ging op achttienjarige leeftijd naar Lei den om daar colleges in letteren en rech ten te volgen. Na zijn studie trouwde hij in 1827 met Margaretha Zeewoldt, een dochter van een kapitein ter zee. Vier jaar later werd hij benoemd tot vrederechter of kantonrechter te Schagen. Ook de schoon familie van Willem Louis was niet onbe- hlKZ'.,:: .v.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 17