AKERENDAMWEG: DE JUISTE NAAM f Ikjw Piet Kleverlaan 16 Bij verkavelingen, uitbreidingsplannen en aanleg van wegen zijn oude namen van akkers, sloten en boerderijen bijna overal verdwenen. Soms zijn ze nog terug te vinden in straatnamen. Zo ook in Waarland. Een doodlopende zijweg van de Waarlandsweg heet Akkerendamweg, genoemd naar de boerderij die in 1964 is verbrand. Maar een onderzoek naar de herkomst van deze naam heeft uitgewezen dat, in tegenstelling tot een eerdere verklaring, Akerendam de juiste naam is. ‘Akerendam te Beverwijk. Een ansicht van rond 1900 met rechts naast het huis een prieel dat in 1946 werd afgebroken. Aan het Wijckermeer Het blijft boeiend dat ons land gedurende de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) grote zeevarende naties als Engeland, Portugal en Spanje de baas kon blijven. In een landje met ruim 1,2 miljoen inwo ners had de Verenigde Oost-Indische Compagnie een haast onaantastbare han- delspositie in de wereld verworven. Door afspraken met de Staten van Holland kreeg de VOC in 1602 het alleenrecht om han delsverdragen met lokale heersers in Afrika en Azië af te sluiten. Er werden grove winsten gemaakt en de investeer ders profiteerden daar ruimschoots van. Het gevolg hiervan was een toenemende belangstelling van rijke burgers voor kunst en literatuur. Ook voor buitenplaatsen, want in die Gouden Eeuw wilden de koop lieden vooral ’s zomers de stinkende stad Amsterdam ontvluchten. Eén van die grootverdieners was koop man en reder Jan Bicker. Hij bouwde een scheepswerf op het huidige Bickerseiland in Amsterdam en daarnaast dreef hij han del met het buitenland. Het ging hem voor de wind. Rond zijn veertigste had hij zo veel geld verdiend dat hij ging uitzien naar een buitenplaats. In eerste instantie dacht hij aan een plek aan de Vecht, maar de zee lucht trok hem toch meer. Zijn oog viel op een stuk grond aan het Wijckermeer bij Holland op zijn smalst. Omstreeks 1636 liet hij daar een hofstede bouwen. Het buitenverblijf was 19.5 m bij 9.50 m groot en stond aan de Heerewech in Bever wijk. Omdat er geen boedelbeschrijvingen van de eigendommen van de familie zijn teruggevonden, is over de indeling van het oorspronkelijke huis weinig bekend. In andere handen Getuige de afbeeldingen op prenten uit die tijd, waren de landhuizen van Am sterdamse kooplieden de eerste decennia bescheiden van omvang en vrij sober in gericht. Na 1700 begon dit te veranderen. In 1724 werd Jan Lucas Pels voor f30.000.- eigenaar van de genoemde hofstede in Be verwijk. Deze Amsterdamse koopman heeft het huis laten vergroten en verfraaien met prachtige behangsels en een indrukwek kend stucplafond. De tuin werd uitgebreid en voorzien van hoge strakke hagen vol gens een geometrisch patroon. Sinds die tijd heeft deze buitenplaats de naam Akredam of Akerendam. Ook burgemeesters van Amsterdam lieten hun status blijken. Zo kocht Nicolaas Geelvinck in 1742 dit landhuis en ruim vijftig jaar later werd Gerrit Hooft Gerritsz. de volgende eigenaar. Het etymologisch woordenboek geeft een verklaring voor het woord acre. Deze oude vlaktemaat is verwant met akker en het was de hoeveelheid land die men in één dag kon ploegen. Het woord dam heeft de betekenis van een door uitgegraven grond opgeworpen dijk. ni

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 16