7; 13 V.l.n.r.: 'voor: Herman, vader Jan Jaspers, Ben, moeder Neeltje Bruin, Riet. Achter: Jan, Martien, Jo, Simon. Het kantoorwerk bestond uit het typen van brieven en eenvoudige aktes en het berekenen van de polderlasten aan de hand van kadastrale leggers. Zonder rekenmachine moest de omslag voor elke landeigenaar worden bepaald; een heel secuur werk was dat. Verder haalden ze wekelijks de huur op voor de woningbouwvereniging. In de kooltijd was ’t hooidruk. De meeste tuinders wilden hun bewaarkool tegen brand verzekeren. Dus werden de jongens erop uitgestuurd om naar het aantal spoor wagens kool te vragen, vervolgens werd de verzekeringstijd afgesproken, ter plaatse de premie berekend, de kwitantie uitge schreven en afgerekend. De kinderen werden gestimuleerd om na de lagere school door te leren. Ze sloegen die raad niet in de wind en hebben allen hun ver volgopleidingen met succes afgemaakt. Na verloop van tijd zijn alle kinderen, be halve Herman, uit Waarland vertrokken. Opvolgers Jan Jaspers was nauwgezet en gewend om alles keurig te regelen. Maar de opzet van Jan over zijn opvolging door zijn zoons Martien en Simon pakte anders uit. Martien kreeg verkering en langzamer hand bemerkte hij een bepaalde onrust bij zijn oudste zoon. Hij wilde niet naar de oorzaak vragen en dacht: hij komt zelf wel met zijn z’n verhaal. Na enige tijd kwam het hoge woord eruit. Martien wilde met zijn vriendin Bertha Wit naar de USA emigreren. In 1952 was daar zijn oom Cor Jaspers naar toegegaan en via hem viel wel wat te regelen. Martien en Bertha vierden hun kerkelijk huwelijk in november 1955 en kwamen een paar weken later op hun bestem- ming in de USA aan. Jan Jaspers was als schade-inspec- teur van de Noordhollandsche van 1816 veel op reis. In De Beurs in Middenmeer had hij een eigen kantoorruimte, waarin hij met plaatselijke relaties direct zaken kon doen. Ook de makelaardij en het opmaken van de bijbehorende aktes namen veel tijd in beslag, waar door het werk als secretaris van de Plaat selijke Commisie Ruilverkaveling regel matig in het gedrang kwam. Hij had zijn zoon Simon zodanig voorbereid dat hij hem bij een overvolle agenda kon vervangen. Zo nam Simon ook kennis van de gang van zaken bij de ruilverkaveling van de Waar- lands- en Slootgaardpolder en trad veel vuldig op als plaatsvervangend secretaris. Een project dat als voorbeeld gold voor de grotere verkavelingen in het Geestmer- ambacht, de Heerhugowaard en de Nie- dorper Kogge. Een ruilverkaveling met een speciaal karakter. Van sloot tot weg zou men kunnen zeggen. Nog te jong In het voorjaar van 1960 voelde Jan Jaspers zich moe en lusteloos. Dit was hij hele- De zondagmiddag was voor het gezin. Met de Chevrolet Coupé erop uit voor familiebezoek of een tochtje door Noord- Holland. Voorafgaand aan de rit werd de route uitgestippeld. Vader vertelde waar de kinderen onderweg op moesten letten. Vaak werd er dan ook uitgestapt om de bezienswaardigheden ter plaatse te bekij ken en vader of moeder vertelde dan daar nog het nodige bij. Ook bijzonder was dat moeder Neeltje al voor de oorlog met haar kinderen ging zwemmen in het na tuurbad in Winkel en dat het gezin in de zomer enkele weken in een vakantiehuisje in Callantsoog doorbracht. Hier werd veel in de duinen en langs het strand gewan deld. Moeder bracht de kinderen liefde voor de natuur bij door hen te wijzen op bijzondere planten, vogels en schelpen. Naast deze leuke dingen moesten de kin deren helpen op kantoor.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 13