14 Juni 27 Juli 12 11 Aug. 26 Sept. Donderdag. Louw naar Schagen. ’s Avonds Jan Groen bezocht. Hij is erg ziek. En om de koffie bij Jan Jaspers. Het gas gemaakt. Maandag. ’s Morgens te kerk. Siem Ruiter 40 jaar getrouwd. Louw naar Amsterdam vergadering Bond voor Waterschappen. ’s Avonds te bruiloft. Dinsdag. ’s Morgens aardappelen gerooid. Om kwart voor twee Jan Jaspers met auto voor vergadering Banne Harenkarspel. Woensdag. ’s Avonds Jan Jaspers en zijn vrouw om de koffie. Buurvrouw Hoedjes naar het ziekenhuis. Zondag. Louw naar Hoogmis en daarna naar Jan Jaspers. Louw ’s middags naar Hooiveld. De vrouw van Gert Poland bij mij. ’s Avonds te kerk. Hij was heel precies en ging pas naar huis als hij wist dat het werk voor die dag was afgemaakt. Ook kon Siem enthousiast en uitgebreid vertellen over wat hij in zijn jeugd en in Duitsland had meegemaakt. In 1949 trouwde Siem met Gerie Oud- huis uit Heerhugowaard en werd enkele jaren daarna administrateur bij drukkerij Acca te Heerhugowaard. Dit kon hij met een gerust hart doen, want Martien en Simon, de twee oudste jongens van zijn broer Jan, werkten toen al op het kantoor. Met Lou Poland Het kwam niet zo maar uit de lucht vallen. Aan de eindbeslissing om de Slootgaard en Waarlandspolder te verkavelen, waren verschillende bijeenkomsten voorafge gaan. Op vrijdag 14 oktober 1948 in café De Posthoorn was het zover. Een meer derheid van de 311 ingelanden stemde voor, waardoor de polderbesturen groen licht kregen om de met elkaar bijna 600 ha grote polders te verkavelen. Dit project gaf veel werk voor secretaris Jan Jaspers. Hij nam zitting in de Plaatselijke Com missie Ruilverkaveling en vergaderde tweemaal per maand en later wekelijks met leden uit de polderbesturen, afge vaardigden van de tuinders en vertegen woordigers van de Cultuurtechnische Dienst en de Nederlandsche Heide Maat schappij. Niet alleen praten; hij maakte van elke bijeenkomst een verslag. Het ging meestentijds over de voortgang van de uitvoeringswerkzaamheden en de pro blemen welke tijdens deze werkzaamhe den van de Heide Mij aan het licht kwamen. Zo meldt het verslag van 14 maart 1952 (no. 69): dat een mondeling verzoek van Nic. Dekker Pzn. aan de Hogebrugweg om puinverharding op zijn pad naar zijn koolschuur niet kan worden ingewilligd. En dat de ‘Catter-piller buiten verant woordelijkheid van de Plaatselijke Com missie in gebruik wordt gegeven aan de ruilverkaveling te Valkkoog. En verder: dat de bestemming van een per ceeltje grond bij C. Bruin Dzn., dat vorig jaar door Kl. Post in gebruik was, na be kend zijn van de opmeting van het bedrijf van P. Nieuwboer, wordt besproken. Herman en Ben. Er kwamen veel zaken relaties aan huis en Jan en Neeltje wilden dat hun kinderen naast het Westfries ook netjes praatten. Wat in Waarland in die tijd toch een beetje een uitzondering was. Medebestuurders van de polders hadden nogal eens de gewoonte om juist op zon dagmorgen na de Hoogmis bij Jaspers langs te komen om dan wat min of meer belangrijke kwesties door te praten. Voor al Lou Poland wist op die ochtend vaak de weg naar het kantoor te vinden. Moe der Neeltje vond dat helemaal niet leuk. De zondag was voor het gezin. Toch kon ze dat niet zo laten merken, want het se cretariaat en alles wat daarmee samenhing, vormde een flink deel van het inkomen van haar man. Lou en Jan gingen vaak samen naar vergaderingen, onder meer ook in Haarlem en Amsterdam. Deze bijeenkom sten waren best inspannend en na afloop was er een gezellig etentje wel verdiend. Netjes praten Het gezin van Jan Jaspers en Neeltje Bruin bestond uit twee meisjes: Jo en Riet en uit vijfjongens: Martien, Simon, Jan, Uit het dagboek van Eefie Poland uit 1948 Eefie was de ongetrouwde zus van Lou Poland. Ze woonden samen op de boerderij van hun ouders aan de Slootgaardweg. Eefie schreef gedurende enkele jaren in een paar zinnen allerlei wetenswaardigheden in een schriftje. 27 Mei

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 12