11 Een briefkaart uit Duitsland Aan den heer J. Jaspers Veluweweg D 66 Gem. Harenkarspel, Noord-Holland Niederlande. Vohrenwald. 12/8/44. Jan, Neeltje en kinderen Hier een kaartje van me. Hoe gaat het met jullie? Ik hoop van goed. Zelf maak ik het ook goed hoor, ’t Is hier steeds mooi weer geweest, maar nu regent het wel eens een beetje.*) ’t Eten is hier wel goed, hoewel het beter is geweest. We zaten eerst in een mooier lager als Vohrenwald, maar ’t gaat hier ook wel hoor. Is er nog nieuws in ’t Waarland. Jullie schrijven wel eens een berichtje terug hé. Nu de hartelijke groeten aan allemaal en tot een spoedig weerziens. daaaag. Oom Siem. Absender: S.J. Jaspers Gemeinschaft Vohrenwald über Hannover. De woningbouwvereniging Goed Wonen vroeg een nieuwe administrateur, die ook moest zorgen voor het ophalen van de huur. In het notulenboek van deze vereni ging staat: in de bestuursvergadering van 31 Juli 1937 is wegens overlijden van den heer P. Bekker, in diens plaats be noemd den heer J. Jaspers te Waarland, daarvan mededeling zou worden gedaan. Daarnaast trad hij toe tot het bestuur van de plaatselijke Rabobank, toen nog Boe renleenbank Harenkarspel-Oost geheten. Jan Jaspers was eerlijk en integer. Hierdoor kreeg hij het vertrouwen van zijn mede-bestuurleden, die graag ge bruik maakten van zijn kennis bij de waardebepaling van onroerend goed. Hulp van zijn broers In Waarland en omgeving kreeg Jan Jaspers veel verzekeringsklanten en op kantoor was daardoor het nodige werk te doen. Als inspecteur van De Brand waarborg van 1816 was hij veel van huis, waardoor iemand met kennis van zaken aan de Veluweweg dringend nodig was. Zijn negen jaar jongere broer Ben, die geen zin meer had in het metsel- en timmervak, kwam na het behalen van de daarvoor benodigde diploma’s bij Jan op de aanleg en onderhoud van de wegen en bruggen binnen de gemeente. kantoor. Maar een hele dag tussen vier muren benauwde hem en als de gele genheid zich voordeed, pakte hij de fiets en ging klanten bezoeken. Ben praatte graag en dat kwam hem in dit vak goed van pas. Na jaren bij zijn broer gewerkt te hebben, begon Ben vlak na de Tweede Wereld oorlog een eigen administratiekantoor in het leegstaande brandspuithuisje tegenover De Posthoorn. Bijna tien jaar later emigreerde hij met zijn vrouw en drie kinderen naar Amerika, waarna Piet Zuijdam het administratiekantoor overnam. Zonder hulp heeft Jan Jaspers nooit geze ten. Toen Ben in 1947 bij hem wegging, kwam zijn jongste broer Siem op kan toor. Deze had een opleiding tot metselaar ge had, maar had dit vak door omstandighe den maar kort uitgeoefend. In 1944 was hij tewerk gesteld in Duitsland. Na de oorlog wilde hij bij de marechaussee. Dit lag hem niet en hij kwam weer terug naar Waarland. Siem was na zijn terugkeer uit Duitsland 22 jaar. In zijn avonduren behaalde hij de voor het kantoor benodigde diploma’s. Vooral het cijferwerk en het ordenen van de verzekeringsadministratie en de pol der archieven deed hij met veel plezier. Er was in die tijd een strenge censuur. Men stuurde alleen briefkaarten door, waarvan de tekst was gecontroleerd. Toen Siem Jaspers terug was uit Duitsland vertelde hij, dat hij met: Nu regent het wel eens een beetje, bedoelde dat er toen af en toe bommen vielen. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 11