10 Naast zijn rol als tussenpersoon bij de aan- en verkoop van woningen en bedrijven had Jan Jaspers een bijzondere bevoegdheid gekregen. Bij Koninklijk Besluit werd hij benoemd tot zaakwaarnemer-administra- teur, waarmee hij het recht kreeg tot het opmaken en passeren van transportaktes van onroerend goed. Dit recht werd uit sluitend toegekend aan personen die daar voor de deskundigheid en de juridische kennis hadden. Jan Jaspers tikte de aktes uit op zijn schrijfmachine. Er mocht geen enkele tikfout in de tekst voorkomen en als toch een verkeerde toets was gebruikt, moest de akte opnieuw worden uitgetypt. Soms kon een enkel woord worden her steld door een renvooi in de kantlijn. Voor het passeren van die aktes kwamen kopers en verkopers op kantoor om deze na voor lezing te ondertekenen. Een verzekeringsagent moest potentiële klanten over verschillende maatschap- pijen kunnen adviseren. Om die keuzemo gelijkheid te bieden nam Jan Jaspers in 1930 de verzekeringsportefeuille over van Th. Tromp uit Zijdewind. Deze porte feuille met een premie-omzet van f 1.000.- bestond grotendeels uit verzekeringen van de Noordhollandsche Brandwaar- borg-Maatschappij van 1816. Al spoe dig had de directie van de Brandwaar borg in de gaten dat Jaspers veel bouw kundige kennis had en goed met klanten Jan Jaspers werd ook in makelaarskringen gewaardeerd om zijn kennis en inzicht. Zo maakte hij, kort voor zijn beëdiging in 1927, al deel uit van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Broederschap van Gediplo meerde Makelaars (voorloper van NVM, Nederlands Verbond van Makelaars). Deze hoofdbestuursleden kwamen uit Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Apeldoorn, Hilversum en.dus ook uit Waarland. kon omgaan. Twee jaar later werd Jan Jaspers aangesteld als inspecteur/schade- regelaar van deze maatschappij. Als een van de eersten in Waarland had hij een auto. De aanschaf hiervan was noodzake lijk, want hij moest in heel Nederland contacten onderhouden met agenten van de Noordhollandsche van 1816 om brand en stormschades te taxeren en vervolgens de betreffende zaken op de juiste manier af te wikkelen. Als hij thuis kwam, werkte hij dezelfde dag nog de rapporten uit. Vaak tot ’s avonds heel laat. Voor f 25.- per jaar De leden van een polderbestuur werden gekozen uit de ingelanden. Vaak praktisch ingestelde personen die naast hun dage lijkse werk voorzitter waren, notulen schreven of de financiën bijhielden. In de loop der tijd begonnen de waterschapsbe sturen in te zien dat hier verandering in moest komen. Schrijfvaardigheid, kennis van het Kadaster en contacten met de over heid waren belangrijk. Het bestuur van de Smuigelpolder had in 1935, na het over lijden van zijn secretaris-penningmeester Jan Bos, een vacature en wist dat Jan Jaspers dit baantje wilde overnemen. De ingelanden hadden geen bezwaar en Jan Jaspers werd benoemd met een vergoe ding vanf 25.- per jaar. De Smuigel was een kleine polder, maar toch was er veel werk te doen. Wat te denken van alle cor respondentie met de Provincie aangaande het graven van het kanaal Alkmaar-Kol- horn? Jaspers verdiepte zich in deze mate rie en hij was nauwgezet en vasthoudend. De andere polderbesturen merkten dat hij goed werk deed en het gevolg was dat bij aftreden van een secretaris van een van die polders het secretariaat aan Jaspers werd toevertrouwd. Ook werd hij secretaris van de Banne van Harenkarspel. Dit was een bestuurs lichaam dat verantwoordelijk was voor

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2007 | | pagina 10