9 Gezinsfoto uit 1952 van de familie Jaspers-Kooij. Van links naar rechts. Voor: Siem, vader Siemen Jaspers, moeder Jantje Jaspers-Kooij, Trien. Boven: Jan, Jo, Gré, Marie, Ben, Piet, Cor. ‘Portland, zand én S. Jaspers twee uur. voor f 0.96. Zwaar werk waarbij één van hen in het haam de kar trok en een ander achter de kar duwde. Kinderarbeid was in die tijd heel gewoon. Tussen 1920 en 1930 had Siemen veel werk. Hij werkte veel in opdracht van de plaatselijke aannemers Jo Keet en David van der Gulik en voor de Waarlands-, Slootgaard- en de Smuigelpolder was hij de vaste metselaar. De bedrijfsvoorraden zoals stenen, grof en wit zand, grind en steigerhout lagen naast het huis. Achter het huis stond een schuur met enkele bakken met roodsel en zwartsel als kleur stof voor het voegwerk. hij de stenen binnenwand van kachels. Ook verkocht hij kippenscherp, dat als extra voer diende voor de eierproductie. Siemen bleek een goudeerlijk mens. Zo had hij met een tuinder eens een afspraak gemaakt over de prijs van de verbouwing van zijn koolboet. Toen het karwei gereed was, merkte Siemen dat hij te hoog had begroot. Enkele weken later kwam de opdrachtgever met het afgesproken geld en.Siemen gaf hem f 24.- terug. Vader Siemen had plezier in zijn vak en straalde dit ook uit. Soms was ie wat poestig, maar hij was een goede leermees ter voor zijn jongens. Vier van de zes, Jo, Piet, Cor en Siem behaalden hun diploma metselen. Van hen is alleen Jo tot zijn pen sioen metselaar gebleven, de anderen ko zen na verloop van tijd een ander vak. De twee anderen, Jan en Ben, hadden meer gevoel voor administratief werk en zijn daarin verder gegaan. Het waren lange werkdagen in die tijd. Vaak tien uur per dag en ook op de za terdagmorgen werd nog gewerkt. Een verzetje op zijn tijd was dan ook nodig. Wanneer hij de stenenman in Alkmaar ging betalen, stak Siemen op de terug weg even op. In café De Muizenvreugd nabij de Friesebrug nam hij dan enkele borreltjes. Niet te veel, want hij moest weer op de fiets via Langedijk en de Laanweg naar Waarland. Op 4 januari 1943 werd Siemen Jaspers 70 jaar. Hij vond dat de tijd was aange- Geld terug Na de goede tijden van de twintiger jaren volgde een diepe economische crisis. De gevolgen hiervan waren ook in Waar land voelbaar. Nieuwbouw stelde men zoveel mogelijk uit. Alleen het noodzakelijke herstelwerk werd gedaan. Het was geen vetpot. Een schoorsteen ver vangen, een muur opnieuw voegen of bepleisteren en wat lapwerk om de kozijnen. Ver der vulde Siemen Jaspers zijn tijd als schoorsteenve ger en repareerde van 19 Ir?

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 8