8 Jan Jaspers en Trijntje van der Gragt. Uit dit huwelijk werden Jan, Ali, Grietje, Bets, Piet, Gert en Marie geboren. De lap- piespoepen verdwenen uit de familie. Alle vijf zoons van Jan Jaspers werden metselaar. goed onder de knie had, vestigde hij zich als zelfstandig ondernemer. Hij bouwde een stolp aan de Zandweg in de Sloot gaard (nu: nr. 2) en toen deze in 1869 klaar was, trouwde hij met Grietje Mo lenaar. Tien jaar later stierf zijn vrouw in het kraambed en bleef Jan achter met zijn twee zoons, Ben en Siemen en zijn dochter Neeltje. Spoedig daarna leerde hij Trijntje van der Gragt kennen en hij vroeg haar als huishoudster. Na een jaar trouwden ze. Niet kapot te krijgen Aan het eind van de negentiende eeuw was er in Waarland een lagere school, een café De Tortelduif, waar men ook grut terswaren kon kopen en een timmerbedrijf van Arie Bakker. Kort na 1900 kwamen daar een smederij, een bakkerij, een kaas- fabriek en een tweede café bij. Dit was het begin van het ontstaan van het dorp Waar land, zou men kunnen zeggen. Siemen Jaspers, de tweede zoon van Jan Jaspers en Grietje Molenaar, woonde schuin tegenover zijn ouderlijk huis aan de Zandweg. (Deze woning werd later bewoond door de familie Gert Poland). Hij was getrouwd met Jantje Kooij en samen hadden ze toen twee kinderen. Siemen wilde niet langer onder de vleu gels van zijn vader werken en dacht er over om een eigen bedrijf te beginnen. Hij kende Arie Bakker in Waarland en omdat het hem handig leek om in de buurt van de plaatselijke aannemer te wonen bouwde hij een woning aan de Veluweweg (nu: nr. 9). Toen in 1906 het huis gereed was, betrok hij dit met zijn gezin. Enkele jaren later bleek Siemen toch enigszins van gedachte te zijn veranderd. Een vorm van samenwerking met zijn vader en broer had toch kennelijk voor delen. Op 1 januari 1910 werd er een overeenkomst opgesteld, waarin staat dat vanaf die datum voor gezamenlijke rekening het metselbedrijf J. JASPERS en ZONEN werd opgericht. Het was een samenwerkingsverband tussen vader Jan Jaspers en zijn zoons Siemen uit Waar land en Jan uit Zijdewind. Waarom wer den de andere drie jongens Ben, Piet en Gert, die toch ook metselaar waren, niet in het bedrijf betrokken? In het geval van Ben viel dat te verklaren, want hij was in 1899 naar Alkmaar verhuisd. Maar waarom Piet en Gert niet? De familie- annalen geven hier geen antwoord op. De zakelijke contacten met aannemer Bakker waren van korte duur. Arie Bak ker kreeg reuma en moest zijn bedrijfje overdoen aan Piet Mooij. Samen met hem bouwde Siemen Jaspers de sluis in de Waarlandspolder. Helaas liep deze klus uit op een fiasco. Doordat in de slechte zomer van 1912 weinig gewerkt kon worden èn door fouten in het bestek, moest Piet Mooij f 1.000.- op de klus toeleggen. Over het metselwerk was de gemeenteopzichter Wartenhorst wèl tevreden. Wat Siemen Jaspers maakt, is niet meer kapot te krijgen, werd er vanaf die tijd in Waarland gezegd. Tijdens de verkaveling in 1950 kwam dat nog eens duidelijk naar voren. Het lukte niet de sluismuren te slopen en nabij het Molen- huijs herinneren zij nog steeds aan het gedegen vakwerk van Siemen Jaspers. Het gezin van Siemen Jaspers en Jantje Kooij breidde zich uit. Na Jan en Jo, die in de Slootgaard waren geboren, kwamen er nog vier jongens en vier meisjes Eén van hen, Catharina, overleed in 1918 op twee-jarige leeftijd aan de Spaanse griep. De jongens werden al op jonge leeftijd bij het werk van hun vader betrokken. Bijna elke dag moesten zij met de hand kar stenen, zand en grind brengen naar de klus waaraan vader bezig was. De kinderen van Siemen en Jantje: Jan, Jo, Gré, Marie, Ben, Piet, Catharina (overleden aan de Spaanse griep), Cor, Trien en Simon.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 7