DE KUIL: IJSPRET EN WATERNOOD (I) Jan Dekker Noord-Hollands Dagblad, december 1963. 38 In vorige edities van Toendertoid is meerdere malen stilgestaan bij de gevolgen van de verkaveling voor het landschap van Waar land en omgeving. Een minder belicht aspect is de ingrijpende invloed op het tot dan zo vertrouwde polderse winterlandschap. Over de stilletjes opgekomen en ook geruisloos weer verdwenen ijsclub De Kuil. In dit eerste deel vooral de ijspret. Sluimerende plannen Hoe en wanneer ze zijn ontstaan is niet helemaal helder. Maar ze bestonden blijk baar wel: plannen voor een ijsbaan. Heel stiekem duiken ze op in een krantenverslag uit augustus 1959. In de Gemeenteraad van Harenkarspel ontspon zich een uitvoerige gedachtewisseling omtrent de naamge ving van een nieuwe straat. De potentiële naamgever was toenmalig wethouder Gert Jonker en de straat betrof de nieuwe straat langs het sportveld naar het zwembad (en wellicht t.z.t. naar de ijsbaan), aldus dit bericht. De raad overwoog dat het zwembad en de sportvelden wel de bijzondere troetelkinde ren van de heer Jonker waren. Het voorstel werd aangenomen en de Jonkerstraat was een feit. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente werd een straat vernoemd naar een nog levend persoon. Een volgend keer dat iets van de kennelijke plannen valt te bespeuren is in een kran tenbericht van eind 1963. Gemeld wordt dat de ijsclub Eendracht maakt macht na 23 jaar ter ziele is gegaan. Het besluit van de opheffing is genomen op de algemene jaarvergadering, die onlangs in Zijdewind is gehouden. Zowel de leden als het bestuur waren van mening, dat door de vele ijsver maakmogelijkheden in naburige dorpen weinig toekomst meer is voor ijsbaan ‘de Weel’. Eendracht maakt macht was op 11 januari 1941 opgericht in het voormalige café Pep ping bij De Weel. Opmerkelijk is dat vier leden vanaf de oprichting tot aan het einde in het bestuur zitting hadden. Namens ’t Veld waren dat Jac. Ligthart en secretaris Hendrik Tamis en namens Waarland Freek van Schagen en de penningmeester, de hiervoor genoemde Gert Jonker. Als toelichting op het besluit meldt het bericht: Dat de ijsclub ‘Eendracht maakt macht’ ter ziele is gegaan, heeft verschillen de oorzaken gehad. Vermoedelijk hebben de plannen te Waarland, om aldaar midden in het dorp, vlak bij de ‘Waarlander molen’ en het natuurbad ‘Onder Ons een ijsbaan te maken op een stuk land, dat nog ‘klaarge maakt’ moet worden, de doorslag gegeven. De opheffing van Eendracht maakt macht vond plaats kort na de winter van 1963, die de strengste winter van de eeuw zou blij ken. Dat wellicht iets te snel tot opheffing was besloten bleek uit een krantenbericht, dat kort daarop verscheen: Uit dit bericht blijkt dat in Waarland wel iswaar al sprake was van een commissie tot oprichting met kennelijk serieuze plan nen, maar nog niet van een eigen ijsbaan. Recreatieplan Wie er in de betreffende commissie zaten en of zij vaker op de Weel een ijsbaan WAARLAND- T VELD Mooie ijsbaan op ringvaart WAARLAND Ondanks het feit, dat de ijsvereniging „Eendracht maakt macht” is geliquideerd hebben toch en kele inwoners van ’t Veld en Waarland in samenwerking met de commissie tot oprichting van een ijsbaan te Waar land de ringvaart tussen Waarland en de Wolpolder vrijgemaakt van sneeuw. Zaterdag was de belangstelling voor deze ijsbaan reeds groot, maar wan neer het doorwintert zullen ongetwij feld velen op Kerstmis van de gele genheid profiteren ook de gladde ijzers onder te binden. Het ligt in de bedoe ling, dat de commissie de baan gaat Verlichten en geluidsinstallaties voor muziek zal aanbrengen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 38