33 kijken. Nolet kon hiermee instemmen, maar wees erop dat de raad binnen drie maanden na ontvangst van een verzoek moest beslissen. Als dat niet gebeurde kon het schoolbestuur aannemen dat tot medewerking was besloten! Nolet deelde hierna mee, dat de deadline al op 16 juni was verstreken, zodat nu in feite gesproken wordt over een voldongen feit. Maar hij zou gebruik gaan maken van zijn recht om het besluit voor vernieti ging voor te dragen, krachtens artikel 76 van de gemeentewet. Hier ging Nolet in de fout en gemeentesecretaris Mooijman moest de voorzitter corrigeren: het ver zoek was ingediend op 16 april, dus er waren slechts twee maanden verstreken. Nolet excuseerde zich voor deze fout, maar wees de vergadering erop niet te lang te wachten met de besluitvorming. De wethouder van onderwijs, Maarten Burger, had zich lang ingehouden, maar na het ongehoorde betoog van de burge meester naderde bij hem het kookpunt. Het staat netjes omschreven in de notulen van de vergadering: Wethouder Burger antwoordt de Voorzitter, dat hij er paf van staat. Dit voorstel is toch een besluit van B en W. Wat krijgen we nou? Waarop Nolet onmiddellijk reageerde met te zeg gen, dat hij vrijheid van handelen had voorbehouden. Weer zo’n hok Burger ging hierop in de tegenaanval door aan te geven, dat de wethouders deze kwestie zeer serieus hadden uit gewerkt tijdens de vakantie van de burgemeester. In de laatste vergadering van B en W heb ik gevraagd of het een meerderheidsvoorstel moest worden, zodat in het voorstel tot uitdrukking zou komen dat U geen voorstander was. U heeft toen ontkennend geantwoord!! De Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft zonder enig voorbehoud gunstig advies uitgebracht en daarbij toch zeker reke ning gehouden met de grote uitgaaf. Hij heeft verklaard geheel in te stemmen met deze nieuwbouw. Door nieuw te bouwen wordt absoluut geen geld weggegooid. De Inspectrice voor het Kleuteronderwijs bedankt ervoor om een afdankertje van het lager onderwijs te gebruiken voor kleuterschool. Wethouder Burger gaf aan dat de aanbouw van één lokaal meer zou gaan kosten dan f40.000.-. Zouden ze er voor kiezen dan zal de bevolking van Waarland zeggen: In 1956 heeft de gemeente er weer zo’n hok aangebouwd. Voor de tweede keer meldde hij dat de zaak zeer serieus en van alle kanten was bekeken en hij weigerde zijn stem om het voorstel aan te houden. Burgemeester Nolet gaf hierop aan dat hij nooit had gezegd, dat deze kwestie door de wet houders niet serieus was onderzocht. Hij was het er alleen niet mee eens. Vervol gens kreeg de wethouder nog een veeg uit de pan in de vorm van een ernstige vermaning niet uit de vergadering van burgemeester en wethouders te klappen. Voorstel aangehouden Opnieuw werd hierna vanuit de raad aan gedrongen de school eerst eens te bekij ken. Dit verzoek ondersteunden de raads leden uit Tuitjenhorn en Dirkshorn. Gert Jonker moet het hoofd hebben geschud toen hij opmerkte, dat hij zich niet kon indenken, dat iemand van de raadsleden niets van Waarland afweet. Hijzelf gaat bij een zo’n belangrijke zaak altijd eerst de boel ter plaatse bekijken. Waarop raadslid Paarlberg fijntjes opmerkte, dat dit twee dagen voor de vergadering niet wel mogelijk is. De agenda voor deze belangrijke vergadering is eerst twee dagen voor de vergadering ontvangen, zodat tijd voor overleg en onderzoek ont brak. Hierna stelde de voorzitter voor ter plaatse te gaan kijken en daarna in een volgende bijeenkomst opnieuw van ge dachten te wisselen en derhalve het voor stel aan te houden. De Waarlandse raads leden voelden de stemming goed aan. Ze stemden allen voor aanhouding, alleen de beide wethouders gaven geen krimp: zowel Burger als Jonker stemden tegen. Het volgende agendapunt: de bouw van een nieuwe kleuterschool, was een ha- merstuk. Zeker nadat de burgemeester aangaf, dat alle kosten voor rekening van het Rijk zouden komen. Zonder hoof delijke stemming werd besloten de ge vraagde medewerking te verlenen. Voorts werd besloten direct na de vergadering de veel besproken school in Waarland in ogenschouw te nemen. Kansen afwegen Het moet een merkwaardige optocht zijn geweest: raadsleden met verhitte koppen samen met een recalcitrante burgervader en twee boze wethouders op weg naar het schoolgebouw in Waarland.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 33