19 Een ongehoord voorstel. Een nieuwe kleuterschool aan de Kerkweg en een nieuwe lagere school aan de Volleringweg- Molenpad. klaar. Drie weken na het verzoek kwam van hem een uitvoerig rapport ter tafel bij B en W. Zijn eindconclusie liet er geen twijfel over bestaan: a. De con structie en de indeling van het gebouw zijn niet ingesteld op een hogere bouw dan de thans bestaande; b. Mede door de zeer vele aan de bestaande bouw aan te brengen voorzieningen, zullen de kosten van de verbouw, zo niet meer, minstens gelijk zijn aan de bouwkosten van een afzonderlijk gebouw met drie lokalen. Het college deed een tweede poging en verzocht de gemeenteopzichter hoe de toestand van het overige gedeelte van deze school - grenzend aan de Volle- ringweg - verkeert, waarbij de gedachte voorzit om eventueel op dit gedeelte tot bovenbouw over te gaan. Ook hier kon deze kort over zijn. a. De fundering is onvoldoende; b. De buitengevel wijkt aan de bovenzijde naar buiten; c. De scheidingswanden tussen de lokalen zijn 11 cm dik en onvoldoende voor een ho gere opbouw; d. De verdiepingsbalklaag ontbreekt; e. De bekapping is aangetast door houtworm en het zou gewenst zijn deze te vernieuwen; f. De bestaande dakbedekking van oude holle pannen zou moeten worden vervangen. Kortom weer een duidelijk negatief advies. Een ongehoord voorstel De beide rapporten stuurden B en W op 30 maart 1956 ter kennisname naar het school bestuur, vergezeld van de volgende kanttekening. Van deze gelegenheid maken wij gaarne gebruik om er bij U op aan te dringen de oplos sing van Uw kleuteronder- wijsprobleem thans zoveel mogelijk te bespoedigen, teneinde nog in aanmer king te kunnen komen voor vermelding op de door de Inspectrice binnenkort in te dienen urgentievoordracht 1957 aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In deze naoorlogse periode regelde het Rijk met strakke hand de realisatie van woningen en utiliteitsbouw. Wilde men een school bouwen dan moest allereerst een urgen- tieverklaring van de over heid worden verkregen en hierna had men slechts te wachten tot geld beschikbaar werd gesteld. Het school bestuur kwam met spoed bijeen. Het werd een van de langstdurende vergaderingen van het bestuur ooit. Het bleef wikken en wegen. Steeds bleef men steken bij verbouw dan wel aanbouw van de school of een groter deel van het Jeugd huis blijvend als leslokaal in gebruik ne men. Men kwam er niet uit. Tot de voorzit ter, pastoor Buurman, vrij resoluut een on gehoord voorstel op tafel legde: bouw een nieuwe kleuterschool én bouw een nieuwe lagere school. Voor de kleuterschool ligt er aan de Kerkweg een bouwterrein, even voorbij het Jeugdhuis, en voor de lagere school is er plek aan de Volleringweg nabij het pad naar de molen. Het zal even stil zijn geweest aleer de reacties loskwamen, maar alle aanwezigen konden, na alle voors en tegens te hebben overwogen, zich vin den in dit wel erg ambitieuze plan. CJ p ijsschool P

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 29