Waarland, augustus 2006. 27 Het drukke kruispunt bij het Niedorper Verlaat gaat binnenkort op de schop. Een grote rotonde gaat het verkeer reguleren. Het markante voormalige polderhuis markeert het einde van de artikelenreeks: Wegwijs in de Smuigel. Veranderingen Van het aangepaste provinciale plan uit 1925 was in 1940 ongeveer 80% uitge voerd. Het gedeelte met betrekking tot de Bij de aanleg van het tracé Roskamsluis- Niedorper Verlaat in 1937 werd deels de oude Laanderweg gevolgd. Daardoor ontstonden er ook twee stukken. Bij de officiële naamgeving van de wegen hebben de belanghebbende gemeenten daar rekening mee gehouden.Vanaf toen maakte men wel onderscheid: het eerste gedeelte vanaf de Waarddijk is Laanweg en het andere deel in de gemeente Heer- hugowaard Laanderweg. Door de toename van het autoverkeer en de verdubbeling van de spoorlijn Alk- maar-Den Helder zijn de nodige verbete ringen uitgevoerd. Grotere aanpassingen kwamen later. Na de gemeentelijke her indeling in 1990 is er aan de provinciale weg N242 fors gesleuteld. In de weg van het Niedorper Verlaat naar Schagen is bij Zijdewind een rotonde gekomen en in april 2004 is ten zuiden van Waarland een heel nieuw stuk weg aangelegd. Het kruispunt bij de Roskamsluis is aanzien lijk verbeterd en door het plaatsen van stoplichten bij de Smuigelweg kan men nu veiliger Waarland in en uit. uitgevoerd. Het werk is op 1 april 1937 begonnen en men hoopt in het najaar van 1938 klaar te zijn. In dit tracé vormden de spoorlijn en het nieuw gegraven kanaal lastige obsta kels. Er moest bij de Laanderweg een via duct van 17.40 m. wijdte en 4.05 m. hoogte en ten noordwesten van het Nie- dorper Verlaat een brug (de Rolpaalbrug) worden gebouwd. De kosten voor de onderbouw van deze brug bedroegen f 16.560.-. In hetzelfde verslag staat dat een deel van de provinciale weg Niedorper Ver- laat-Lambertschaag, namelijk het baan vak Verlaat-Stoomgemaal Aartswoud, werd gegund aan een bedrijf uit Heem stede met de toepasselijke naam De Ge- ruischlooze Weg. Bronnen: - Regio-Archief te Alkmaar. - Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiede nis 1992, Th. P.M. van der Fluit. - Een eeuw schipperen, H. Lambooij. - 49e Bundel Oud West-Friesland. - Folder Provincie Noord-Holland maart 2004. wegen in Harenkarspel was voltooid, zo is te lezen in de wegenlegger uit die tijd: nr 28. De weg begint bij de grens met Oudkarspel en eindigt bij de grens met Oude Niedorp. De lengte van dit tracé is 1629.50 m. nr. 30. Deel van de weg Niedorper Ver- laat-Wognum (AC de Graafweg) van het Niedorper Verlaat tot de Laanderweg met een lengte 133 m. nr. 33. Vanaf het Niedorper Verlaat rich ting Schagen tot de gemeente Oude Nie- dorp met een lengte 140 m. Tijdens de Tweede Wereldoorlog lag het werk aan de wegen grotendeels stil. Daarna werden de plannen gewijzigd, zodat het oorspronkelijke plan van 1925 niet volledig is gerealiseerd. -- - ■■r ■■r I HIJ o

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 27