f Totaal per jaar f 22.49 24 De Nagtegaal: Café- koffijhuis-veilpunt en zadelmakerij. Na een grondige restauratie heeft het pand thans een woonbestemming gekregen. De oude grenzen tussen de verschillende gemeenten vindt men tegenwoordig soms onlogisch. De oorzaak hiervan ligt vaak in het verleden. Meestal vormde een wa ter, een dijk of een weg de grens. En als die verdwenen, bleven de grenzen in de regel bestaan. Bij een water liep de grens Het nutsbedrijf dekte zich in met deze uitspraak over de loop van de grenzen. Maar gelukkig kregen de bewoners aan de Nieuweweg, die wèl wisten tot welke gemeente ze behoorden, in 1949 hun lantaarnpaal. 4.08 10.10 8.31 vaak in het midden, bij een weg was dat ook wel eens anders. De gehele Laander- weg lag in de gemeente Heerhugowaard, want de scheidslijn tussen deze polder enerzijds en Oudkarspel en Harenkarspel anderzijds lag aan de noordwestzijde van deze weg. Kostenraming P.E.N. 7maart 1949 a. voor paalconsdle b. voor de aansluitleiding, incl. een paal van 9 m. c. stroomkosten bij gebruik 40 W. lampen In het vorige artikel over de Smuigelpolder staat: In het voorstel van B en W van Harenkarspel aan de Raad staat te lezen: Wij hebben op 4 november 1957 van het raadslid G.M.F. Lantman te Waarland een aardige suggestie ontvangen om de weg vanaf de Waarddijk tot aan de oude Laanderweg, welke tot dusverre officieel nog geen naam had, te dopen tot Smuigelweg. B en W waren toen niet op zijn scherpst. Deze weg heette in de legger van 1904 Nieuweweg: een grintweg met een paardenpad en een lengte van 256.80 m. Toen het raadsbesluit werd aangenomen is ook, zonder dat B en W het merkten, officieel de Nieuweweg uit het namenbestand van de gemeente verdwenen. Overigens werd in de volksmond de Provincialeweg wel heel lang Nieuwe weg genoemd en sommigen gebruiken die naam zelfs nu nog wel. Nog te zien Kinderen, die aan de Laanderweg en Ver laat woonden én tot de gemeente Haren karspel behoorden, bezochten tot 1925 de lagere school in Waarland. Door de invoe ring van het bijzonder onderwijs veran derde dit. De parochiegrenzen bepaalden vanaf die tijd naar welke r.-k. school de kinderen moesten. Het gevolg was dat het meerderdeel van de jeugd uit de gezinnen ten zuidoosten van het kanaal naar Heer- hugowaard-De Noord gingen. De Laanderweg kreeg door de aanleg van de spoorlijn en de bouw van station Noord-Scharwoude een ander aanzien. In korte tijd werden daar twee cafés ge bouwd: de Tijd en de Nagtegaal. De Tijd had daarbij een stalhouderij waar reizigers een rijtuig met koetsier konden huren om zo op de plaats van bestem ming te komen. Toen men omstreeks 1900 bij het station begon te veilen, kwam ook het andere café tot bloei. De opleving duurde slechts tot 1915, want toen verhuisde de veiling naar Noord-Scharwoude. De Nagtegaal werd verkocht en in het pand kwam de zadelmakerij van Hurkmans. Uitbater Wolfswinkel hield het met De Tijd langer vol. Hij had naast z’n café ook een begrafe nis onderneming. Hij stopte in 1986, het pand werd gesloopt en maakte plaats voor een nieuw. Hierin is thans de uitvaarton derneming van Piet Dekker gevestigd. Op dit buurtje was ook het kruideniers- winkeltje van Evert Zweekhorst. Ook dit is alweer jaren gele den verdwenen. Aan de huisnumme- ring is de grens tussen de gemeenten nog herkenbaar. 4 Z

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 24