o h L ■i*! ri Waarland, september 2006. 20 Rechts boven: Bleekmeerweg 8. Van Friese komaf. Rechts onder: Slootgaardweg 21. Genegenheid voor het Drentse land. Links onder: Slootgaardweg 31b. Uit het Friese noorden. Schaapskuilweg 6. Een accolade versiering. Uilenborden De makelaars op de boerderijen in Fries land, Groningen, Drenthe en Twente worden aan weerszijden gesteund door een zwaan. Daaronder bevindt zich een driehoekig bord tegen de gevel in de nok met daarin een luchtgat - het uilengat - genoemd. Deze opening verschaft uilen op hun muizenjacht toegang tot de boer derij. De makelaar wordt gezien als een onderdeel van het uilenbord. In Friesland kent elke regio zijn eigen uilenbord. De borden in de omgeving Dokkum hebben een gesloten tulp, waar mee de hoop wordt uitgebeeld. Daar onder bevindt zich een zonnerad met een x-teken, als symbool tot zegen over de zaai- en oogsttijd. Op de boerderij aan de Slootgaardweg 31b staat zo’n uilenbord, welke de Friese herkomst van de bewoners duidelijk aan geeft. Ook de zwanen op de stolp aan de volledige beeld van al deze ornamenten in het dorp. Er zijn er beduidend meer dan waarover hier is geschreven. Bronnen: - Houten Huizen, een unieke bouwwijze in Noord-Holland, H. Janse. - Van Hunebed tot Hanzestad, J. de Rek. - De landelijke bouwkunst in Hollands Noorderkwartier, L. Brandts Buys. - J. Batema. Al rondspeurend valt het op hoe, welis waar bescheiden van grootte en vorm, dikwijls een enkel detail de makelaar tot een kunstwerkje maakt. Voorbeeld hiervan is de makelaar van Kerkstraat 45, met een hier niet eerder gezien rozetje, en die van Veluweweg 41 met een hartje en een ac- coladeversiering in de windveren, net als Schaapskuilweg 6. Toegegeven dat de allermooiste makelaars en gevelversieringen in de Zaanstreek, Water land en De Rijp te vin den zijn. Het aardige in Waarland is dat men veel verscheidenheid aantreft, van alles een beetje, maar mooi ge noeg om er gewag van te maken. De beschre ven makelaars op de woningen geven geen Bleekmeerweg 8 duiden op Friese komaf. Met de zwanen op huis en bijgebouwen van Slootgaardweg 21 geeft de familie Stolze uiting aan haar genegenheid voor het Drentse land. Blijft nog de vraag: Waarom zwanen? Geen mens die het weet. Wat wel duide lijk is, dat als een woning een uilenbord heeft, de boerderij is betaald, aldus de volksmond. ■F ■hat

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 20