‘Wat is nou een metselaar zonder steen?’ Waarland, augustus 2006. 16 Anne Bruin wilde op haar oude dag beslist niet verhuizen. Als de kinderen daarover begonnen, was haar antwoord: Laat me hier maar met vader. In 1978 werd zij ziek en zij overleed op 23 april van dat jaar in Alkmaar. Aan de rustige glimlach op haar lieve gezicht zagen haar man en kinderen, dat het goed is geweest, zo vermeldt de rouwkaart. Enkele maanden later is hun huis ver kocht aan Jaap en Riet Wever en ver huisde Jo naar Sabinahof. Hij was daar tevreden en als het weer het even toeliet, pakte hij zijn fiets en maakte een ritje in Waarland en omgeving. De laatste jaren van zijn leven liet zijn gezondheid al meer te wensen over. Door de ziekte Parkinson kon hij bijna niet meer lopen en ging ook het praten hem moeilijk af. Op 14 mei 1985 overleed Jo Jaspers op 80- jarige leeftijd. maand later hun jongste zoon Ben op 12 december 1970 in België een fataal onge luk met zijn vrachtwagen. Het hele dorp leefde met het gezin mee, maar vooral hadden ze veel steun aan elkaar en hun kinderen. Elke dag kwam wel een van hen op bezoek en mede hierdoor wisten ze langzamerhand de draad weer op te pakken. Ook hun geloof en een reis naar Lourdes gaven hen kracht om staande te blijven. Jo vond daarbij afleiding in zijn tuin. Als die in de zomer vol met rozen stond, vertel de hij vol trots aan een ieder die op visite kwam, over alles wat groeide en bloeide. Aan het eind van zijn verhaal plukte hij dan een bos bloemen en gaf die weg. Hij wilde geen steen Een eeuw Jaspers in Waarland. In 1906 kwamen Siemen Jaspers en Jantje Kooij aan de Veluweweg. Na het overlijden van Jantje Kooij in 1956 bleef Siemen nog enkele jaren zelfstandig wonen in zijn nieuwe woning op Veluweweg 7. Toen dat niet meer ging verhuisde hij voor korte tijd naar het bejaardenhuis in Tuitjenhorn. Daarna kwam hij in Sabi- nahof in Waarland. Zijn grootste hobby was vissen en de fiets was zijn favoriete vervoermiddel. Hiermee is hij op 86-ja- rige leeftijd bijna verongelukt. Hij moest medicijnen halen, stak de Provincialeweg bij De Weel over en keek niet goed uit. Zijn fiets werd door een auto geraakt en lag totaal in de kreukels. Gelukkig man keerde hij zelf niets en.de volgende dag kocht hij een nieuwe fiets bij zijn zwager Jan Jongkind. In april 1970 brak hij zijn heup en is aan de gevolgen hiervan op 14 mei overle den. Siemen Jaspers werd 93 jaar. Hij wilde geen steen op zijn graf, maar zijn nazaten dachten hier anders over: Wat is nou een metselaar zonder steen? Er kwam een familiegraf op het kerkhof in Waarland met het opschrift: Ter nage dachtenis aan onze goede ouders Simon Jaspers, metselaar en Jantje Kooij. Noot: In het verhaal wordt gesproken over Sie men; op de steen staat Simon. Er zijn twee grafstenen op het kerkhof in Waarland waarop het beroep van de overledene staat geschreven: die van Siemen Jaspers, de metselaar, en die van zijn zoon Jan, de makelaar. In een volgend artikel wordt het leven van deze laatste beschreven. Bronnen: - Regio-Archief te Alkmaar. - Van Jasper tot Jaspers, Jan Jaspers. Met dank aan diverse leden van de familie Jaspers. SIMON JASPERS JANTJE KOOIJ Ter nagedachtenis aan ONZE GOEDE OUDERS METSELAAR 4.1.1877 14.51970 18 A' EN - 26.11.1878 t 18.7. 1956 (A4i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 16