mis te draven. Er werd een gokje gewaagd en na afloop namen ze een borreltje in café Landmans Welvaren van Tante Nel. 15 Gezinsfoto uit 1954 van de familie Jaspers-Bruin. Van links naar rechts. Voor: Joop, Ben, Jan. Boven: Siem, Johanna, Annie, moeder Anne Jaspers-Bruin, vader Jo Jaspers, Gré, Riet, Piet. Te draven Het was in die tijd gebruikelijk dat de jongens na de lagere school naar de am- bachts- of tuinbouwschool gingen en de meisjes naar de huishoudschool. Daarna gingen ze direct aan het werk. Zo ook in het gezin van Jo en Anne Jaspers. Een uitzondering hierop vormde Joop. Hij wilde priester worden en ging naar het seminarie. Deze opleiding heeft hij echter niet afgemaakt, waarna hij sociologie is gaan studeren. Moeder Jaspers had naast de zorg voor haar gezin ook oog voor haar omgeving. Meester Oud en zijn vrouw woonden vanaf 1947 tot augustus 1958 tegenover hen. Ze hadden geen kinderen en mees ter Oud was ’s avonds vaak actief in het verenigingsleven. Zijn vrouw kon maar moeilijk wennen in Waarland. Het was ook een hele overgang van Friesland naar Waarland. Anne Bruin had dat in de gaten en ging vaak naar haar toe. Toen Anne’s schoonmoeder, Jantje Kooij, in 1957 over leed, ging ze dagelijks naar haar schoon vader en zorgde voor zijn warme maaltijd. Om het ritme van alle dag te doorbreken, was een verzetje op zijn tijd nodig. Als het kon, ging Anne jaarlijks met haar zussen Betje en Marie naar de Zijdewinder ker- loondienst ging, werd hij lid van de bond en hij bleef dat tot zijn pensioen. Voor zijn langdurig lidmaatschap - 40 jaar - kreeg hij in april 1973 een onderscheiding. Veel steun van familie Jo Jaspers was geen verenigingsmens. Zijn spaarzame vrije tijd bracht hij bij voorkeur thuis door. Toen hij in 1969 met werken stopte, hoopte hij van zijn vrije uurtjes te kunnen genieten door meer te gaan lezen en in zijn tuin te werken. Het toekomstbeeld van Jo en Anne werd totaal anders, doordat het gezin in een korte tijd werd getroffen door vier sterfgevallen. In oktober overleed op 11-jarige leeftijd hun kleinkind John, het tweede kind van hun oudste zoon Siem. Twee weken daarna stierf Siem zelf, nog geen veertig jaar oud. Jo ging daarna vaak op bezoek bij zijn schoondochter in Oudkarspel. Op een dag was de band van zijn fiets stuk en pakte hij de fiets van zijn zoon Jan. Toevalliger wijs was zijn schoondochter uit Oudkar- spel op de fiets op weg naar de Veluwe- weg. Ze kwamen elkaar tegen op de Ho- gebrug en Jo wilde afstappen en omkeren. Doordat het zadel te hoog stond, ging dat moeilijk. Hij viel en het gevolg was een verbrijzeld heupgewricht. Jo Jaspers werd naar het ziekenhuis in Alkmaar gebracht. Ruim een jaar later overleed op 24-jarige leeftijd hun zoon Jan. Hij was elektricien bij Broer Dekker en had het daar toch naar zijn zin? Waarom wilde hij niet meer verder? Tot overmaat van ramp kreeg een

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 15