m w r. -w 14 De karakteristieke woning met gebroken kap van de familie Jo Jaspers. (Nu: Veluweweg 37.) In een overwegend katholiek dorp als Waarland waren veel grote gezinnen. Het gezin van Jo en Anne Jaspers vormde hierop met tien kinderen geen uitzonde ring: vijfjongens en vijf meisjes, waar van één op jonge leeftijd overleed. Jo en Anne hadden het met hun grote gezin niet breed. Voor de oorlog waren de lonen laag en als metselaar verdiende men hooguit f 15.- per week. Toch kun nen hun kinderen zich niet herinneren, dat ze ooit iets tekort kwamen. Nog geen spijker! Soms nam Jo Jaspers een van zijn jongens mee op klus, maar hij had al gauw in de gaten dat de echte zin in het metselvak bij hen ontbrak. In 1943 stopte zijn vader Siemen met zijn metselbedrijf en Vaklieden poseerden voor de nieuwe boerderij van de familie Bruin, thans Roodpannenhuisweg 4. Op 18 juli 1934 was de oude stolp door blikseminslag verbrand. Links Piet en Jo Jaspers en voor de bouwvakkers zitten: Marie, Neeltje en Tinus Bruin. wilde de zaak aan zijn zoon Jo overdoen. Maar Jo was metselaar in hart en nieren en als zelfstandig ondernemer moest hij ook offertes maken en de administratie bijhou den. Daar had hij absoluut geen zin in. En ook bij zijn broer Piet ontbrak de animo. Zijn broer Cor deed het wel en hij nam de leiding over; Jo bleef knecht. Negen jaar later hield Cor Jaspers het voor gezien en legde zijn troffel neer voor een toekomst in Amerika. Opnieuw stond Jo voor de keus, maar dezelfde bezwaren weerhielden hem ook nu van overname. De zaak werd verkocht aan de Gebr. Van der Gulik en Jo verhuisde mee naar de nieuwe eigenaren. Hiermee kwam na ruim 80 jaar een eind aan het familiebedrijf Jaspers, dat om streeks 1870 door grootvader Jan Jaspers in de Slootgaard was begonnen. Jo Jaspers heeft altijd met plezier bij Van der Gulik gewerkt. Hij was nauwkeurig en kreeg vaak de moeilijkste klusjes te metse len. Dit deed hem goed. Eerlijkheid stond bij hem hoog in het vaandel: hij nam nog geen spijker mee van zijn baas. Nooit was hij te laat op zijn werk en als de schafttijd was afgelopen, stond hij als eerste op om de troffel weer op te pakken. Niet alleen het vak maar ook de werkom standigheden hadden zijn interesse. Hij merkte dat sommige werkgevers nogal gemakkelijk omsprongen met de sociale wetgeving en de veiligheid op de bouw. Een vakbond zou daar verbetering in kun nen brengen en vanaf het moment dat hij in Met verjaardagen was er altijd iets lekkers en met Sinterklaas lagen er op hun stoel tjes altijd een pop speculaas, taaitaai en wat cadeautjes. Niets minder dan andere kinderen. Ook gin gen ze eens per jaar samen met de gehele familie Bruin in de schuit van Anne’s broer Piet naar het klimduin in Schoorl. dh a

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 14