Anne Bruin en Jo Jaspers trouwden in 1929. 13 Hulde aan het bruidspaar Bruiloften duurden lang in die tijd vaak de klok rond. Er werd uitgebreid gegeten en ge dronken. De tussenliggende tijd werd gevuld met liedjes en voordrachten. Anne Bruin droeg tijdens de bruiloft van haar zus Betje en Freek Masteling haar feestgedicht voor. Gij Bruigom moet nu de kost verdienen En zorgen voor het dagelijks brood. Dat steeds het smeden u behage, Wat dan de vreugde nog vergroot. Gij Bruidje zorg dat het eten altijd klaar is. Genoeg en dan ook goed bereid. Want Freek, geloof me, lust zijn portie. Dan hebt ge zeker geen verwijt. De oudste zoon Jan was voorbestemd om het bedrijf over te nemen. Maar het verliep anders. Hij werd op jonge leeftijd ziek en de dokter gaf het advies hem geen zwaar werk meer te laten doen. De Jaspersen waren goede vaklui en kregen voldoende werk. Dit bood hun tweede zoon Jo vol doende zekerheid om een eigen woning te bouwen. Hij had al een geruime tijd verke ring met Anne Bruin, een dochter van Piet Bruin en Antje Roozendaal, en ze wilden graag trouwen. Er lag een stuk grond van 450 m2 naast het huis van zijn broer Jan. In februari 1929 kocht Jo dit perceel voor f 400 van Hendrik Danenberg. Het werd een huis met een gebroken kap, zoals er toen verschillende in Waarland werden ge in oktober 1964 kreeg moeder een aanleun woning bij Sabinahof en kwam naast haar zuster Nanda en zwager Gert Dekker te wonen. Ze was altijd opgewekt en blij. Als Gert me nou eens hier zag zitten, dan zal ie wel denken, waarom heb je je zo druk ge maakt over je ouwe dag, zei ze vaak. Haar laatste levensjaren bracht ze door in het verzorgingshuis, waar ze op 14 april 1974 is overleden.’ Tot zover de herinnerin gen van de 87-jarige Trien Kamp-Jaspers uit Bergen. Tegen meikerstijd De metseltraditie van de familie Jaspers werd naast Gert door de kinderen van Siemen Jaspers en Jantje Kooij voortgezet. Alle jon gens werkten van jongs af mee in het bedrijf. bouwd. Jo bracht enkele luxe verfraaiingen aan door veel glas-in-lood te gebruiken, bo ven de kamerramen, naast de voordeur en in de deuren tussen de kamer en slaapka mer. De indeling van de woning was zoals voor die tijd gebruikelijk: beneden waren de hal, de keuken, een woonkamer en een slaapkamer en de bovenverdieping was een grote open ruimte. Op 20 augustus 1929 zijn Jo en Anne voor de wet getrouwd en de dag daarna voor de kerk. Hierna volgde een echte boerenbrui loft in de versierde stal van Anne’s ouders. Het feest begon ’s morgens met een H. Mis en eindigde de volgende ochtend tegen melkerstijd. Op huwelijksreis gingen ze niet: Jo ging de volgende dag gewoon weer te werk. Het was de eerste tijd voor Anne wel erg stil aan de Veluweweg. Ze kwam van een boerderij, waar altijd werk en reu ring was. Haar man ging ’s morgens al heel vroeg te werk, kwam ’s avonds pas tegen zessen thuis en werkte zaterdags vaak tot één uur. Door de week zat Anne dan vaak alleen. Een bezoekje van haar jongere zus Betje was voor haar een welkome aflei ding. In de eerste jaren kwamen ze zeker tweemaal per week even langs bij elkaar om een praatje en vanaf 15 juni 1932 deden ze dat steevast elke ochtend. Haar zus Betje trouwde toen namelijk met Freek Maste- ling en zij gingen wonen in de smederij van Freeks vader (nu: Veluweweg 11). Anne hield van netjes en wanneer ze de vi trage had gewassen, gestreken en opgehan gen en de plantjes weer op de vensterbank had gezet, liep ze met haar zus Betje naar het bruggetje voor het huis. Samen stonden daar dan naar de ramen te kijken en geno ten ervan hoe keurig het eruit zag.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 13