Waarland, februari 2006. 57 De rolpaalbrug markeert het einde van de Waarddijk. (Foto: J. Hoetmer) Daartegenover stond wel dat hij bij overvloedige regenval met zijn molen moest bijspringen voor een bedrag van f 0.15 per uur. Tot zolang het duurde. In 1911 waren alle poldermolens ver dwenen, waardoor ook Jan Middelbeek, de laatste molenaar van het Amerswiel, zijn bijbaantje kwijt was. Links ligt de Boomerpolder. Dit moeras en weidegebied is eigendom van Staats bosbeheer en heeft een bijzondere flora en fauna. Er groeien veel beschermde planten, zoals de zegge, de moerasmelk- distel en de rietorchis en het is een broed plaats voor talrijke water- en weide vogels. De Rolpaalbrug markeert het einde van de Waarddijk. De brug dankt deze naam aan de rolpaal die op de hoek naar het Niedorper Verlaat stond. Tot zover In Wegwijs in de Smuigel (III) zullen de Provincialeweg, de Laanweg/Laan- derweg en het Verlaat ter sprake komen. De Provincialeweg is eind jaren dertig aangelegd. De Laanweg begint bij het kanaal Omval-Kolhorn en eindigt bij de Middenweg in Heerhugowaard. Tot de grenscorrecties in 1990 vormde een deel van de Laanderweg de grens tussen gemeente Harenkarspel en Heerhugowaard. Bronnen: - Regio-Archief te Alkmaar. - De geschiedenis van de Huijgenwaert, J.J. Schilstra. - Spoorwegen in Nederland, G. Veenendaal. - Op de rails 1991-3. - Diverse nummers van Toendertoid. Met dank aan: - G. Boekel, M. Teunis en B. Ruiter. JU’

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 57