55 Honderd jaar geleden vervoerde de HSM-loc 155 de reizigers tussen Alkmaar en Den Helder. Van spoorhuis naar winkel Werk bij de spoorwegen gaf een grote mate van zekerheid. Naast voorzieningen bij ziekte en voor de oude dag, kreeg het personeel dienstkleding, vrij vervoer en brandstof tegen inkoopsprijs. Soms had men ook vrij wonen en daarbij vaak nog een eigen tuintje. Willem Zweekhorst werkte als ploegbaas bij de spoorwegen. Hij kwam met zijn vrouw Maartje Schouten en vier kinderen vanuit Anna Paulowna in het spoorhuis aan de Waarddijk in de Smuigelpolder wonen. Hier werd op 30 juni 1904 hun zoon Evert geboren. Willem Zweekhorst overleed op 23 maart 1905 aan de gevolgen van tyfus. Hij was toen 36 jaar oud. Een jaar later verhuisde de weduwe Zweekhorst met haar vijf kinderen naar E7 (nu: Smuigelweg 3) en begon daar een winkeltje in grutterswaren. De deur was altijd los, ook op zondag. Niet alleen voor eencentssnoep voor de kinderen uit de buurt, maar ook voor rookwerk en een vergeten boóskip. In het spoorhuis kwam toen de familie Jongkind-Briefjes. Jan Jongkind, spoorwegarbeider van beroep, heeft met zijn vrouw en kinderen tot 1924 in het spoorhuis gewoond. Daarna verhuisden ze naar Dubbeldam. In mei 1917 verhuisde het gezin Zweekhorst naar een huis aan de Laanderweg (nu: nr. 25). Maartje Zweekhorst- Schouten overleed in 1937. Haar jongste zoon Evert trouwde een jaar later met Johanna Roozendaal en hij zette het winkeltje van zijn moeder voort. In de oorlogsjaren was er weinig handel en ging hij te werk. Later kwam hij in loondienst bij Houthandel Eecen in Oudkarspel. Wanneer het eerste elftal van voetbalvereniging Hugo Boys thuis speelde, ging Evert met een bakfiets vol lekkernijen naar het sportveld. Vaak deed hij daar goede zaken en op deze wijze verdiende hij er nog wat bij. Eind jaren vijftig is het winkeltje gesloten en daarna verhuisde het gezin naar Bergen. Daar is Evert Zweekhorst in 1980 overleden. de tuinbouwverenigingen uit Noord Scharwoude, Heerhugwaard, Oudkarspel, Waarland en Sint Maarten, ieder in haar eigen rayon aan het benodigde geld komen. Dit moest soms met de nodige overre dingskracht gebeuren. stichtingen, één voor het oprichten van de veiling, de Noordermarktbond en één voor de aanleg van de spoorlijn, de NV Spoorlijn Station-Dorp Noord Scharwou- de. Natuurlijk was het niet zo, dat alles op rolletjes liep. Via obligaties moesten In 1995 is het dubbele spoor gekomen, waardoor de treinen sneller en veiliger kunnen rijden. Opnieuw wordt gesproken over een station. Of het ooit wordt gerealiseerd? Wie weet... Op woensdag 16 juni 1915 opende de Noordermarktbond het nieuwe veiling gebouw. Tweeënhalve maand later, op 1 september reed de eerste stoomtrein het veilingterrein op, opnieuw een belangrijke mijlpaal voor de tuinders. Alles heeft zijn tijd. Zo ook het station Noord-Scharwoude, de spoorlijn naar Noord-Scharwoude Dorp en de veiling Noordermarktbond. Alle drie zijn verdwenen. Hetzelfde kan worden gezegd van het spoorhuis dat rechts van de kluft stond op een stukje grond, pal naast de spoorlijn. De afgelopen twintig jaar is er heel wat te doen geweest over de lijn Alkmaar Den Helder. Plannen zijn er genoeg: eerst een verdubbeling van het spoor en dan een station bij Waarland.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 55