54 Het spoorhuis nabij de Waarddijk met de brug in de Smuigelweg. Op de fiets Ma Bos. Een dag zoo schoon, als de December maand maar zelden geeft. Reeds om 8% uren vertrok van hier een trein ter overbrenging van genoodigden naar Den Helder, waar het muziekcorps der Marine bij aankomst het volkslied aanhief. Omstreeks half elf vertrok de eigenlijke feesttrein, getrokken door een feestelijke locomotief, met genoemd muziekcorps, dat bij alle stations de feestelijke stem ming der toeschouwers verhoogde. Te 1 uur bereikte de trein Alkmaar en werd daar begroet door muziek van de schutte rij. Burgemeester Maclaine Pont bracht hulde aan de Koning en de Regering, onder wier bestuur het werk der spoor wegen was aangevangen en tot op heden voortgezet. Na diverse sprekers vereenig- den de genodigde feestgenooten zich in de Prinsenzaal van het Stadhuis en kregen daar om 3 uur een dejeuner en diverse drankjes aangeboden. Van de uitgebrachte toasten kon nog geen mededeeling worden gedaan, aangezien de maaltijd, waarbij de muziek zich wederom deed horen, niet is afgelopen. De trein vertrok om half zes naar Den Helder met achterlating van talrijke pas sagiers, die tot diep in de nacht in Alk maar verbleven en de volgende dag met de eerste stoomboot naar huis moesten. Verbetering of niet? Door de aanleg van de spoorlijn en de Hoge brug werd de tot die tijd zo geïsoleerde Waarlandspolder verder ontsloten. Ook de tuinbouw was in de tweede helft van de negentiende eeuw sterk in opkomst, zeker in de zuidoost hoek van de polder. Met de komst van de veiling bij station Noord-Scharwoude in 1899 kreeg de tuinbouw een nieuwe impuls. Na 5 jaar echter was de aanvoer naar de veiling bij het station sterk teruggelopen. Dit kwam doordat verschillende tuinders uit Oudkarspel en Noord-Scharwoude hun producten naar de veiling in Broek op Langedijk brachten. Dat veilingterrein sloot met een eigen spoorlijntje aan op de lijn Den Helder-Alkmaar. Er kwamen meer handelaren zodat de prijzen voor de tuinders aantrekkelijker werden. De besturen van de groentenverenigingen Waarland en Omstreken en Nieuw Leven uit Langedijk hielden in december 1903 een speciale vergadering in café De Nagtegaal. Er waren een 120-tal belangstellenden opafgekomen. Plaatsman, voorzitter van Waarland en Omstreken, hield een pleidooi voor het graven van een kanaal door de Smuigelpolder naar het station. Dit plan leverde de nodige weerstand op bij de tuinders uit Langedijk. Deze wilden een nieuwe veiling aan de Twuijversloot in Noord-Scharwoude. Met veel inzet en overtuiging heeft Simon Brugman, de voorzitter van Nieuw Leven, het plan van de Langedijker tuinders voor één gemeenschappelijke veiling in Noord-Scharwoude verdedigd. Aan goed vaarwater, temidden van een rijk koolgebied én met de mogelijkheid van een aftakking van de spoorlijn naar Noord-Scharwoude Dorp, daar moest een grote veiling komen. Er volgden meerdere vergaderingen en langzamerhand kwamen steeds meer Waarlandse tuinders tot de conclusie dat de plek aan de Twuijversloot de beste was. Het plan van een kanaal door de Smuigel was definitief van de baan. Er kwamen twee

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 54