I 53 Het station Noord Scharwoude, gebouwd in 1865, vormde jaren lang het vertrek- en aankomstpunt voor de reizigers. Eén van die lijnen was de Staatslijn K van Nieuwe Diep naar Alkmaar. Burgemeester H.R. de Meêr uit Schagen, protesteerde als voorzitter van het Comité tot den aanleg van eenen Spoorweg door Noord-Holland, bij de Minister van Binnenlandse Zaken tegen de eerder ingediende plannen om de spoorlijn ten westen van het Noordhollands Kanaal, door het Koegras en langs Bergen, aan te leggen. Er waren twee belangrijke ar gumenten. Het eerste was: de mogelijke treinverbindingen met Medemblik en Hoorn en het tweede: de plaatsen ten oosten van het Noordhollands kanaal, waaronder Schagen, hadden bijna 50.000 inwoners. Hij voegde hieraan toe dat het gebied ten westen van het Noordhollands kanaal niet dichtbevolkt was en dat de rigting van dergelijken spoorweg ten oosten hiervan welligt eene nog kortere afstand zou kunnen hebben. Dankzij de inspanningen van het Comité werd op 19 oktober 1860 besloten de spoorweg Nieuwe Diep-Alkmaar door de Anna Paulownapolder, langs Oudesluis en het Oude Niedorper Verlaat en door de Heerhugowaard aan te leggen. De lijn was eigendom van de Staat der Neder- 10 miljoen gulden uittrekken. Het was een ambitieus plan waarin de meeste door particulieren eerder aangevraagde spoorlijnen waren opgenomen. Ondanks veel tegenstand van de partij van Thor- becke werd het voorstel aangenomen. Een poort In het voorjaar van 1861 kregen de ge meenten Harenkarspel, Heerhugowaard en Noord-Scharwoude bericht dat de Ingenieur van de Staatsspoorwegen Michaëls weldra zal beginnen met het doen van opmetingen, waterpassingen enz. aan Staatslijn K vanaf de noordzijde der Ringvaart van de Heerhugowaard tot en met de plaats van het nieuw te bouwen station te Noord-Scharwoude. Over de ringvaart maakte men een vaste brug en op de Waarddijk een overweg. Om naar het andere deel van de polder te kunnen varen en de afwatering te regelen werd er een doorvaart onder de spoorlijn gerealiseerd. Over de Laanweg bouwde men een poort en verder kreeg het station de naam: Nsw (Noord-Scharwoude). Gelukkig waren de eigenaren van de percelen land het snel eens over de prijs, zodat spoedig met de aanleg van de lijn kon worden begonnen. 18 December 1865 was de spoorlijn gereed. In de Alkmaarsche Courant van zondag 24 december 1865 staat een uitgebreid verslag van de eerste rit. landen en werd geëxploiteerd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij (HIJSM of HSM). De verplich tingen over en weer waren vastgelegd in een overeenkomst, waarbij de HSM diende te zorgen voor het rollend mate rieel, de inrichting van de stations en het onderhoud aan de spoorweg. ^3® ltl ‘M II ia ai ia ai

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 53