isir' 52 De houten brug werd bij de aanleg van het kanaal Omval-Kolhorn in 1936 gesloopt. Een betonnen brug kwam er voor in de plaats. Bertus Ruiter vertelde ons het volgende verhaal. Mijn moeder, Trui van Straaten, heeft eens verteld dat haar zuster Jantje is verdronken. Moeder was toen een meisje van een jaar of tien en woonde met haar ouders in een boerderij aan de Waarddijk in Oudkarspel (nu: nr.3). Mijn moeder herinnerde zich nog die avond in de buurt van Kerst. Haar oudste zuster Jantje was op bezoek of te werk geweest bij familie aan de Oostkade. Ze moest dan over een smal paadje over de spoorbrug. In de regel kwam ze op tijd thuis. Het was die dag slecht weer, het was koud en het sneeuwde. Ze hadden het avondeten al op en nog steeds was Jantje niet thuis. Vader en moeder werden ongerust. Moeder bleef thuis en vader ging naar haar op zoek. Hij kwam bij het huis van Komen en vroeg of ze daar wat hadden gemerkt. Helaas niets. Buurman Komen ging met vader mee en bij de spoorbrug aangekomen, zagen ze iets in het water drijven. Het was het lichaam van Jantje. Ze hebben haar uit het water gehaald en het in een huis daar vlakbij gebracht. Te laat, ze was al overleden. Het ongeluk gebeurde op 22 december 1892. Jantje van Straaten was toen 20 jaar oud. Er zijn twee overlijdensaktes opgemaakt, één bij de gemeente Harenkarspel en één bij Oudkarspel. Dit was voorschrift omdat het overlijden heeft plaats gevonden in Harenkarpsel en haar woonplaats Oudkarpsel was. Dit gebeurde niet in het water, maar ge woon in het land. Toen de bruggen klaar waren kon men be ginnen met het uitgraven van het nieuwe kanaal en met de sloop van de oude spoor brug. Na veel vertragingen door de moei lijke procedure rond de aankoop van grond van de Schaapskuil was het complete kanaal Omval-Alkmaar pas in 1942 klaar. De naam Smuigelweg is bedacht door Gert Lantman. In het voorstel van B en W van Harenkarspel aan de Raad staat te lezen: Wij hebben op 4 november 1957 van het raadslid G.M.F. Lantman te Waarland een aardige suggestie ontvangen om de weg vanaf de Waarddijk tot aan de oude Laanderweg, welke tot dusverre officieel nog geen naam had, te dopen tot Smuigelweg. De raad ging op 29 november van dat jaar met het voorstel akkoord. Aan het spoor De Waarddijk kruist hier de spoorlijn. Er is heel wat afgepraat voordat de eerste stoomtrein tussen Den Helder en Alk maar reed. Tot het midden van de 19e eeuw bleef het westelijk deel van West-Friesland verstoken van goede verbindingen met de rest van Nederland. De koets en de trekschuit waren de enige vervoermid delen waarmee men in die tijd vanuit dit deel van de provincie naar Alkmaar, Hoorn of naar andere plaatsen reisde. Vanaf 1847 kon men, wanneer men in Amsterdam arriveerde, met de trein ver der naar Haarlem, Arnhem of Rotterdam. De uitbreiding van het spoorwegnet bleef sinds de opening van de lijn Amsterdam- Haarlem op 20 sep tember 1839, in verge lijking met het buiten land, zeer beperkt. Aanvragen genoeg, maar steeds waren er meningsverschillen over de vraag of de aanleg of exploitatie door de Staat of door particulieren moest gebeuren. Tegen het einde van de jaren vijftig kreeg het Kabinet dankzij de opbrengsten uit de koloniën meer financiële armslag. De ministers Van Hall en Van Heemstra kwamen met een voor stel om voor rekening van de Staat negen spoorlijnen met een totale lengte van 811 km aan te leggen. Hiervoor moest de regering gedurende 10 jaar jaarlijks •- -' u<: -

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 52