51 In 1899 werd de eerste Hogebrug gebouwd. Deze foto is gemaakt vanaf de Westkade. Uit de Alkmaarsche Courant van september 1899. De koolprijzen werden toen aangeboden per 100 stuks. het afgelopen jaar en vertelde dat f 2.179.58 kon worden verdeeld onder de ingelanden. De eigenaren, die oudland bezaten, kregen f 113.15 per ha. en die druipland hadden de helft hiervan. De eerste Hogebrug In 1899 kreeg Waarland zijn eerste Hoge- brug. De brug was geheel van hout en de onderkant van de leggers had dezelfde hoogte als de leggers van de nabij ge legen spoorbrug. Aanmerkelijk lager dan de huidige Waarlandse brug. De oprit van deze eerste Hogebrug aan de Waarlandse kant was aan het eind van het slingerweggetje, dat nu West- kade heet. Simon Brugman, onderwijzer uit Heerhugowaard-De Noord en Ferdinand van Goes, chef van het station Noord-Scharwoude, waren beiden afkomstig uit de Streek en hadden daar ervaring opgedaan met het veiling wezen. Ze wilden voor de tuinders uit de omgeving van Waarland en Heer- En de tweede Met de komst van de tweede brug was er echt sprake van een hoge brug. De zware betonnen brug werd in 1934 gebouwd gelijk met het graven van het kanaal. Voor de aanleg was hier een brede ringsloot. Om ruimte voor de brug, het kanaal en spoorbrug te maken, moesten de huizen van Arie Klaver, Jan Zutt, Teun Bos, Dirk Bruin en Jan Stam worden afgebroken. Een grote bouwput werd gegraven en een heimachine sloeg de palen voor de funde ringen van de brughoofden. hugowaard een betere afzet en prijs garantie voor hun oogst. Ze richtten in 1898 de landbouw- en handelsvereniging ‘Nieuw Leven’ op met als doel een veil punt te maken nabij het station Noord- Scharwoude. Een brug over de ringsloot zou de veiling voor de Waarlandse tuinders makkelijker bereik baar maken. Een ver zoek aan het gemeen tebestuur van Haren karspel lag in de lijn. Er werd een brief ge stuurd met daarin de wens om financiële steun te geven aan het bestuur van de banne Haringcarspel voor overbrugging van de ringsloot en het aan leggen van een weg door de Smuigelpol- der en zó den polder Waarland te verbinden met het station Noord- Scharwoude. Het verzoek werd ingewilligd. De Hogebrug en de verbindingsweg kwamen er. Op vrijdag 1 september 1899, werd om half drie ’s middags de eerste veiling na bij het station Noord-Scharwoude gehou den. Na een week al was op verzoek van de handelaren de aanvangstijd van de dage lijkse veiling met drie uur vervroegd naar ’s morgens half twaalf. Door te veilen bij het station Noord-Scharwoude konden de agrarische producten veel sneller en in gro tere hoeveelheden worden doorvervoerd. Het werd een succes, want het emplace ment moest kort daarna worden vergroot. Ook de kasteleins van de cafés, De Tijd en De Nagtegaal, deden goede zaken. Marktbericht van Nieuwleven” aan het Station NOOHD-SCHARWOUDE werden de volgende prijzen besteed 21 Sept. Ie soort roode kool 3.25 a 3.50. 2e soort roode kool 2.50 a 3. "Witte Kooi f 5.50 a 0. Bloemkool f 5.— a 0. Aanvoer 35000 stuks. ff "V

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 51