50 - 8. 40 - 23.25 - 178.80 - 182.10 - 122.70 - 77.73 - 440.20 - 87.12 - 151.12 in en uit. Met de verkaveling van de Schaapkuil in de jaren zestig is deze brug gesloopt. Na ongeveer tweehonderd meter komen bungalowpark De Oude Boomgaard en de autosloperij van Van der Zel in beeld. Links bevindt zich de zogenaamde sta- pelhaven van de provincie. Deze stapel- haven is gegraven midden jaren zeventig en is voor een deel aangelegd op ‘t Hos- sebosch. In het verleden is over dit stuk oudland het nodige te doen geweest. Zo maakte men in 1630 plannen om het Schaapskuilmeer droog te leggen. De inwoners van Oudkar- spel protesteerden heftig tegen dit voor nemen. Zij oogstten het riet dat aan de oevers en op de eilandjes groeide. Riet werd gebruikt voor dakbedekking en iso latie. Dat was voor hen een belangrijke bron van inkomsten. Het Hof van Holland moest eraan te pas komen om een eind aan dit conflict te maken. Zij bepaalde dat het meer mocht worden drooggemalen en dat de rietsnijders een vergoeding kregen. In het drooggemaakte meer lag het Hosse- bosch, een stuk oudland, dat afwaterde op de Schaapkuil. Het was bijna 2^ ha. groot en bestond uit een vijftiental akkers, voornamelijk zaadland. Enkele percelen hadden een naam, zoals de Oude Pieter Jacobsacker en de Vreericksacker. Beide akkertjes hadden slechts een oppervlakte van 8 snees of 0.20 ha. Door het graven van het kanaal Omval- Kolhorn, zijn enkele percelen van de Schaapskuil en het Hossebosch afgesneden Gebr. Stoop C. Schipper H. Leering G. Kuiper G.. Stoop-Hurkmans S. van Diepen P. Leering C.L. Groot S.Kuiper G.Smit Nz. N. Smit J. Stoop Lz. 1.95 6. 95 1.65 van die polder. Een gedeelte van de oude ringsloot werd gedempt en in overleg met de Provinciale Waterstaat is toen gekozen voor afwatering op het Amerswiel. Even verderop, rechts, liggen drie sloten, haaks op de Waardddijk. De middelste daarvan was de grens tussen de voormalige ge meenten Langedijk en Harenkarpsel. Na de gemeentelijke herindeling van 1 januari 1990 behoort het Harenkarspels deel van de Waarddijk tot het grondgebied van de Heerhugowaard. De bewoners kregen een andere postcode en ook in het telefoonboek staan ze vermeld onder Heerhugowaard. f 1.42 - 3. 43 - 20. 81 - 18. 21 f 32.62 - 28. 45 - 76. 90 - 2. 61 - 11. 10 - 175. 30 - 228. 95 - 48. - - 214. 31 Het geld werd verdeeld Tegenover huisnummer 6 van de fam. Van Diepen is nog een stuk van de oude ringsloot te zien. In dit doodlopende stuk water lagen jarenlang boomstammen van Houthandel Eecen. Deze dreven daar voor de ontzuring van het eikenhout. Als dat proces ten einde was, werden ze naar de houtwerf in Oudkarspel gesleept. De dijk maakt een bocht naar rechts en even verder op staat het sluishuisje van de voormalige Smuigelpolder. De laatste sluiswachter van de Smuigelpolder was Piet Bos. Hij heeft hier tot de ruilverkaveling gewoond. Daar na heeft het polderbestuur de woning ver kocht aan Bertus Ruiter. Voordat de officië le overdracht plaatsvond is op aandringen van wethouder Gert Jonker het nodige aan de woning verbeterd. Anders zou het door de gemeente onbewoonbaar worden ver klaard. Tegenwoordig wordt deze woning bewoond door de familie Van der Eng. Naast de woning lag de sluis. Eeuwenlang konden de eigena ren via deze sluis naar en van hun land varen. Eeuwenlang konden diezelfde eigenaren de dienst uitmaken over hun land. Na de verkaveling was het afge lopen met de zelfstandigheid. De Smuigelpolder ging toen deel uit maken van de Heer- hugowaard. Op 28 december 1964, vier dagen voor de officiële liqui- datiedatum, hield het polder bestuur de laatste vergadering in café Wolfswinkel te Heer- hugowaard. Voorzitter S. Kui per deed mede namens de pol dermeesters J. Noordstrand en Th. Bruin en de secretaris H.B. Jaspers verslag over Op 1 januari 1965 kwam een einde aan de zelfstandigheid van de Smuigelpolder. Het voordelige kassaldo van de polder werd onder de ingelanden verdeeld. Druipland: S. Stam F. van Schagen Prov. Noordholland G. Stoop-Hurkmans Oud land: Banne Harenkarspel f 35. 50 P. en M. Bos G. Bos A. Hoek Prov. Noordholland G. Zutt Ned. Spoorwegen J. Noordstrand A. en D. Doodeman Th. Bruin

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 50