49 Verscholen achter bomen en struiken ligt de stapelhaven van de provincie. tijdens de inpoldering van de Grote Waert tussen 1625 en 1630. Wanneer aan dit deel van de dijk de naam Waarddijk is gegeven, is moeilijk te achterhalen. De administratie van de kerken geeft ons echter enige informatie. In doopboeken van de statie van St. Jan te Noord-Schar- woude hield de pastoor soms bij waar de dopeling woonde. Zo staat geschreven dat Adrianus Bruijn op 25 september 1782 is gedoopt. Hij was een zoon van Dirk Bruijn en Maartje Prins en woon- achtig in Oudcarspel aan de Waarddijk. Een logische aanduiding voor dit gedeel te van de parochie. In de volksmond bleef men deze naam altijd nog gebruiken. Omstreeks 1950 werd de naam officieel. De bewoners in de gemeente Langedijk kregen het adres Waarddijk Noord en die van Harenkarspel volstonden met Waardddijk. Tegelijkertijd verviel de huisnummering met letters en cijfers, die tot dan toe bij de gemeentes gebruikelijk was. Rechts ligt het Amerswiel, een gedeelte van de polder Heerhugowaard. Voor de drooglegging van de Grote Waert hadden sommige boeren uit omliggende plaatsen stukken land in gebruik. Toen het meer was drooggemalen, bleven de gebruikers aanspraak maken op deze aanwasgronden. Vaak draaide het uit op een conflict met de bedijkers. In 1634 was dat bijvoorbeeld het geval stond in de bocht een rolpaal. Deze werd gebruikt voor de scheepvaart. Vroeger voeren de schepen onder zeil en als er geen wind was of de wind kwam uit een ongunstige hoek dan moest er worden gejaagd. Een of meer paarden en vaak ook mensen gingen dan in de jaaglijn, terwijl de schipper zelf boomde en bijstuurde. Kwam het schip op een splitsing of bocht dan moest worden voorkomen dat het aan de walkant vast liep. De lijn werd dan om de rol van de rolpaal gelegd en men kon rustig voorttrekken. Kort voordat het schip de bocht had bereikt, hield men in zodat het schip net voldoende snelheid had om de bocht op eigen kracht te nemen. De schipper stuurde bij en er kon weer verder worden gejaagd. Even verder links is aan de betonnen beschoeiing nog te zien dat daar een brug is geweest. Hierover konden de bewoners van de Schaapskuil op dit punt de polder met Hendrik Jansz. Vaders. In een akte wordt uitspraak gedaan over een stuk land, genaamd het IJff Schippers Hem. Besloten werd dat de gebruiker van zijn rechten moest afzien en in plaats daarvan een schadevergoeding van f 100.- zou krijgen, waer mede voorschreven par tijen bekennen tevreden te sijn. Grensgevallen De Waarddijk buigt af naar het oosten. Tot de jaren dertig van de vorige eeuw

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 49