x iK A /X- 42 Slot van het versje voor gedragen door leerlingen tijdens het jubileum van meester Raas. Dieptepunt Kort daarna volgde echter een dieptepunt, toen de nestor van het onderwijsteam, meester Van der Ploeg, op onzedelijke handelingen met meisjes werd betrapt. Van der Ploeg, 65 jaar oud, was al niet bepaald geliefd door de lage cijfers die hij altijd gaf en de zeer hardhandige ma nier waarop hij de orde meende te moe ten handhaven. De maat was vol. De ge beurtenissen volgden elkaar toen snel op. De politie werd ingeschakeld. Deze nam Van der Ploeg voor verhoor mee naar het politiebureau in Schagen. De man is nadien niet meer in Waarland gezien. Bevreemdend is wel de bedekte zinsnede over deze kwestie die in de notulen van 26 oktober 1953 van het kerkbestuur aan Van der Ploeg is gewijd: Kwestie Van der Ploeg uitvoerig door Pastoor toegelicht. Dit was nodig omdat allerlei verkeerde geruchten hieromtrent de ronde deden. Het duurde geruime tijd voor een opvolger voor Van der Ploeg was gevonden. Oudercomité Een zijdelings gevolg van deze affaire was dat ouders meer en beter betrokken wilden worden bij de gang van zaken op school. Op 6 april 1954 nodigde pastoor Mol de volgende personen uit: P.N. Raas, S. Hoek, P. Nieuwboer en P. Doodeman als leden van het schoolbestuur en A. Zutt Jz., C. van Ophem, Jac. Venneker, J. van der Gulik, S. Nieuwboer-Dekker en C.M. de Wit-Kager om te komen tot oprichting van een oudercomité! Door de Z. Eerw. Heer Pastoor, aldus de eerste notulen, werden alle aanwezige dames en heren welkom geheten en werd het doel belicht van dit comité, namelijk: meer contact tussen ouders, onderwijzers en schoolbestuur en door dit contact meer waardering en begrip te krijgen voor elkanders belangen, wensen en moeilijkheden. Arie Zutt werd hierna gekozen tot voorzitter en Trien de Wit- Kager tot secretaresse. Vervolgens roerde men direct een heikel onderwerp aan. Gesproken werd over ’t gebrek aan onderwijzerswo- ningen in deze parochie, daar we de gehuwde onderwijzer geen woning kunnen aanbieden. De leden van het schoolbestuur beloofden mee te werken aan een oplossing en zullen gaan spre ken met de heren van de Woningbouw vereniging. Dit gesprek volgde inder daad, waarna de Woningbouwvereniging in gesprek ging met de gemeente Haren karspel. Het initiatief kwam weer bij de parochie te liggen toen de gemeente voorstelde dat het schoolbestuur twee woningen zou laten bouwen met garantie van de gemeente voor betaling van rente en aflossing. Deze opzet wees de Vicaris Generaal van het bisdom van de hand. Zo bleef men een tijdje steggelen. Namens het personeel sprak Piet van der Ploeg en pastoor Mol namens het school bestuur. Natuurlijk waren er cadeaus. Kinderen en personeel hadden geld inge zameld en daarmee een fraaie asbak, een zogenaamde tuimelaar, gekocht. Daarnaast boden zij een oorkonde aan die door meester Van Hoogstraten was gemaakt. Van het schoolbestuur kreeg hij een wereldatlas en namens de gehele parochie werd hem een kamerlamp en een bijzettafeltje aangeboden. Na een di ner in de pastorie volgde een drukbezoch te receptie. Ook hier waren weer talrijke sprekers met cadeaus. De familie Raas was bovenal verrast door de komst van vele ouders en oud-leerlingen die hen kwamen feliciteren. Met dankbaarheid konden ze terugzien op deze feestelijke dag. Als dank kregen de leerlingen van meester Raas later nog een filmmiddag aangeboden. Het feest rond zijn zilveren jubileum was een hoogtepunt in de lange loopbaan van meester Raas. 7 f Ai/ z

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 42