De Tortelduif. Toen in 1946 schilder Gert Groot het café van Jan Bos kocht, werd de bewaarschool ondergebracht in het schoolgebouw. Aan de achterkant van de school was de ingang voor de kleuters. Juffrouw Witte werd in 1948 opgevolgd door Jo Kuijs. In 1950 kreeg Waarland de beschikking over een fraai Jeugdhuis: de voorloper van het huidige Dorpshuis. De rechter zijvleugel verhuurde de pa rochie, eigenaresse van het Jeugdhuis, voor de som van f500.- per jaar aan het bewaarschoolcomité. De kleuters verhuis den naar de nieuwe locatie, waardoor voorlopig een einde aan het ruimtegebrek in de lagere school kwam. Juffrouw Kuijs was dolgelukkig met het nieuwe onderko men voor haar veertig kleuters in het Jeugdhuis. In de begroting was f 1.900.- opgenomen als schoolgeld. Uitgaande van het begrote aantal van 100 leerlingen komt dat neer op een eigen bijdrage per kind van f 19.-. De gemeente verleende haar medewerking en een jaar later kon meester Raas aan de gemeente melden: dat het aantal leerlingen van de RK Kleuterschool te Waarland op 1 Januari 1953 41 bedroeg en vanaf 1 October 1953 91 leerlingen. Voor de tweede klas was inmiddels juf frouw Truus Stoop aangesteld. De beide juffen kregen echter niet het normaal gel dende salaris, want toen de gemeente de subsidie voor 1955 verhoogde van f 20.- naar f 25. - per leerling per jaar was daarbij de volgende kanttekening geplaatst: Wij zullen het op prijs stellen, indien U een gedeelte van de verhoging zult willen be stemmen voor de verbetering van de sala riëring der leidsters: mej. J.A. Kuijs en mej. G.M. Stoop. De schoolopziener van het kleuteronderwijs in Noordholland heeft ons hierop bij brief d.d. 3 Dec 54 speciaal op geattendeerd. Het mag duidelijk zijn dat de beide leidsters werden onderbetaald. Uitstel In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 braken door een zware noordwes- terstorm op talrijke plaatsen in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Texel de dijken door. Langzaam drong het tot de bevolking door dat Nederland getrof fen was door een ramp van ongekende omvang. 1 Februari 1953 was ook de dag waarop meester Raas vijfentwintig jaar als hoofd van de lagere school in Waarland werkzaam was. Vanwege de rampzalige watersnood besloot men de feestelijk heden tot nader datum uit te stellen. Veertien dagen later stond in Waarland een Missieweek gepland en daarna volgde de stille vastentijd. Maar van uitstel kwam geen afstel, want op 20 mei 1953 werd het jubileum uitbundig gevierd. ’s Morgens om acht uur droeg pastoor S. Mol een plechtige H. Mis op voor de jubilaris en zijn gezin. Door een haag van bruidjes kwamen ze de kerk binnen. Onder leiding van meester Oud zongen de kinderen de vaste en wisselende gezangen. Om tien uur werd het feest voortgezet in het Jeugdhuis, waar meester Raas door kinderen, personeel en schoolbestuur werd gehuldigd. Hier zongen de kinderen enkele liedjes onder leiding van meester Van Hoogstraten. In de zijvleugel Al snel kondigde zich ook daar opnieuw een gebrek aan ruimte aan. De naoorlog se geboortegolf was namelijk ook aan Waarland niet voorbijgegaan. Opnieuw vond het schoolbestuur de oplossing in het Jeugdhuis. Het benodigde geld voor de inrichting was nog wel een probleem. Het kerkbestuur ging huis aan huis rond met een lijst, waarop mensen konden aan geven een bedrag te willen schenken. In korte tijd bracht dat het royale bedrag van f3.700.- op. Met dit bedrag kon het lokaal worden ingericht en leermiddelen worden aange kocht. Meester Raas secretaris penningmeester van het bewaar- schoolcomité schreef vervolgens in een brief aan de gemeente: het is de bedoeling om het aantal leer lingen te brengen op honderd. Hiervoor zijn twee lokalen nodig. Het bestuur verzoekt hierbij de subsidie vast te stellen op f 20.- per leerling. Een begroting van kosten gaat hierbij. 41 Een deel van de weke lijkse rubriek ‘Bij het kerkhek uit het Sursum Corda van juni 1953. „Ben je daar ook bij geweest, buurman?” „Ja buurvrouw,! en dat ging zo: eerst een welkomstliedmuziek en woorden hadden de Heren Onderwijzers zelf ge maakt. Daarna boden de kinderen hun ca deau aan met een aardige samenspraak: „waarover klaagt moeder thuis? Antwoord: over kapotte klompen, over goedkope kool, over as op de grond halt, we zijn er, as op de grond, dat zal wel niet meer gebeu ren bij onze goede meester’ Wje geven hem een reuze asbak, een tuimelaar met ’n dek sel er op, gemakkelijk en stevig. Dan is de meester blij en zijn vrouw nog meer’ Toen nog een hulde-lied met „Lang zal hij leven” en zie, daar kwamen 8 kinderen naar voren, één uit iedere klas, en boden een oorkonde aan, prachtig getekend door meester van Hoogstraten. Vervolgens een speech van meester Van der Ploeg, kort en krachtig, net zoals hij zelf is, namens het onderwijzend personeel en een speech van mijnheer Pastoor, een gemoedelijk woordje als herder van de parochie en als voorzitter van het schoolbestuur, dat na tuurlijk ook aanwezig was. En daarbij kwamen de cadeaux: ’n grote kunst-atlas van het schoolbestuur, een prachtige ge smeed ijzeren lamp en 3 practische bijzet tafeltjes van de parochianen. Meester Raas stond op en dankte, zichtbaar bewogen, al zijn verwachtingen waren overtroffen”.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 41