39 Willem Dekker Az. vraagt twee weken verlof voor zijn zoon Theo. genoten bedrag zal terugbetalen, indien hij binnen een tijdvak van twee jaren wordt ontslagen. Burgemeester Nolet lichtte de verordening toe, omdat in verband met het tekort aan onderwijzers zeer snel op eenvolgende mutaties in bezetting der scholen kunnen plaatsvinden. De vergoe ding van verplaatsingskosten vormt soms een vrij belangrijk bedrag en het te dikwijls optreden van mutaties zou belangrijke fi nanciële consequenties kunnen meebrengen. Een dergelijk besluit beoogt hiertegen enige garanties te scheppen. Zonder verde re vragen werd hierna de verordening vast gesteld. Naast de zorgen voor een be kwaam team, vormde de staat van onder houd van het oude schoolgebouw eveneens een bron van zorg. Raas klaagde zijn nood bij pastoor Verhaar, de opvolger van Velse- boer. In de notulen van het kerkbestuur worden de gebreken opgesomd: verve loos, ruiten stuk, waterleiding defect, enzovoorts. Overleg met de gemeente volgde. Raas kreeg tot zijn verbazing deze keer alle medewerking van de overheid. Besloten werd het gehele gebouw buiten om te schilderen, de drie oudste lokalen vanbinnen van een nieuwe verflaag te voorzien en de complete waterleiding van de school te vervangen. Het kerkbestuur besloot gelijktijdig het oude schoolhuis op te knappen. Om dit uitgewoonde en desolaat uitziende ge bouw weer bewoonbaar te maken. Deze medewerking gaat totf200.- en reparatie electrisch licht. Aldus de notulen. Of met deze f200.- alle leed geleden was, vermeldt de historie niet. Wel verhuisde na deze opknapbeurt het echtpaar Van der Ploeg uit de pastorie naar het oude schoolhuis. Spijbelen Curieus is een kort daarvoor door de ge meente op verzoek van de schoolhoofden vastgestelde verordening. Het opmerke lijk artikel luidt als volgt: De ambtenaren der politie worden gemachtigd een kind dat zij gedurende de schooltijden op de openbare weg aantreffen en waarvan re delijker wijze kan worden vermoed dat het zich aan ongeoorloofd schoolverzuim schuldig maakt, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen het be hoort, onder voorwaarde, dat onmiddel lijk aan een der volgens artikel 1 der leer plichtwet t.o.v dat kind aansprakelijke personen schriftelijk of mondeling daar van kennis wordt gegeven. Raadslid Doe- kes vond de verordening wel wat ver gaan en vroeg of de Commissie tot we ring van schoolverzuim niet voldoende was. Burgemeester Nolet antwoordde kort en bondig: Hiermee wordt beoogd de kinderen, als ze spijbelen, terstond bij de kraag te pakken. Raadslid Jan Mole naar kon zich vinden in de maatregel op voorwaarde dat de ouders direct in kennis van het spijbelgedrag worden gesteld en hieraan de hand te houden. In de gemeente kwam hiermee niet zozeer een einde aan het spijbelen van de kinde ren, maar veeleer aan het gemak waarmee ouders hun kinderen thuis hielden om mee te werken in het bedrijf of de huishouding. Vanaf die tijd kreeg meester Raas keurig een schriftelijk ver zoek van de ouders om bijvoorbeeld eni ge tijd oogstverlof te verlenen. Vooral voor de kinderen van de 6e en 7e klas werd dat zeer regelmatig ge vraagd. Enkele verbeteringen Het was ook de tijd dat Waarland volle dig in de ban was van de ruilverkaveling. De vaarpolder ging op de schop, percelen bouwland werden aaneengevoegd en ge draineerd, sloten verdwenen en nieuwe wegen werden aangelegd. Het schoolbe stuur wilde graag meeliften op de groot schalige veranderingen. De sloten rond de school werden gedempt en dat bood de gelegenheid om het schoolplein te vergroten. Een eerste voorstel kwam al in september 1949 bij de gemeente op tafel en werd prompt afgewezen. In juni 1950 kwam voor het eerst de restauratie

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 39