£,M 38 Carel Beke en zijn dochter voor de woning aan de Veluweweg 26. Pim Pandoer, de schrik van de Imbosch Het schoolhuis aan de Veluweweg 26 heeft aan het eind van de oorlog nog bijzondere inwoning gehad. De familie Binnenkade woonde er vanaf 1942. Zij waren bevriend met Carel Beke, onderwijzer aan de R.-K. Lagere School te Schagen. De familie Beke woonde daar aan de Nieuwe Laagzijde tot de Duitse bezetter hun woning vorderde, waardoor het gezin op straat kwam te staan. Uiteindelijk bood de familie Binnenkade, met medeweten van het schoolbestuur, onderdak aan het uit zes personen bestaande gezin Beke. In Waarland werd het gezin nog uitgebreid door de geboorte van een dochter. De naam Carel Beke is bij velen nog bekend als de schrijver van de populaire serie Pim Pandoer boeken. Naast de reeks boeken over Arendsoog en Witte Veder van de schrijver J. Nowee, was de Pim Pandoer serie één van de meest populaire jongensboeken uit de vijftiger jaren. Het eerste deel uit de serie: Pim Pandoer, de schrik van de Imbosch, was van meet af aan een groot succes. Carel Beke heeft naast de jongensboeken talloze andere titels op zijn naam staan, waaronder diverse schoolboeken en historische romans. Carel Beke en zijn gezin vertrokken na een halfjaar naar Alkmaar en vervolgens naar Arnhem. Daar vestigde hij zich als leraar aan de Bonifatius ULO en begon hij in 1953 aan zijn succesvolle carrière als schrijver. Vorig jaar bezocht de inmiddels 92-jarige schrijver, samen met zijn dochter, de woning aan de Veluweweg 26 waar hij met zijn gezin in de laatste oorlogsdagen een veilig onderkomen vond. op 24 maart 1948, na een maand opge volgd door Albert Straven. Ook hij hield het snel voor gezien, want op 10 juli van dat jaar maakte meester Vader zijn op wachting. Verplaatsingskosten Het schoolbestuur had ook te maken met het fenomeen van de klassenindeling van gemeenten. De gemeente Harenkarspel behoorde tot de derde klasse en dat bete- kende dat de salarissen lager waren in vergelijking met een gemeente in de klas se I en II, daarom trachtte ze de snelle wisseling af te remmen door de vergoe ding voor verhuiskosten aan te passen. Op 1 november 1948 ging de nieuwe re geling in: De vergoeding van verplaat singskosten aan nieuwe in dienst geno men onderwijzers zal niet geschieden dan nadat van belanghebbende een ver klaring verkregen is, dat hij het deswege ■- PANDOER bek f i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 38