37 Spiekbriefje uit 1954 van Sinterklaas. een einde aan zeven schooljaren. Wat is er veel veranderd in de jaren. Het is met elkaar nog een heel verhaal geworden. Bewust heb ik geen namen van klasge noten genoemd, want dan zou er hele maal geen eind aan komen.’ Tot zover de herinneringen van Jan Zutt Az. In zijn verhaal geeft hij een goed beeld van de lagere schooltijd. Iedereen kan daarbij dit beeld naar eigen inzicht en ervaring verder invullen.’ Roeien met de riemen Zijn verslag geeft ook een beeld van de leerkrachten, variërend van bevlogen on derwijzers die hun vak verstonden tot een ex-voetballer die er in slaagde een gemotiveerde klas in korte tijd te ver knoeien tot een stel onhandelbare leer lingen. Het Hoofd der School moest maar zien te roeien met de riemen die hij had. De naoorlogse tijd bood hem weinig mo gelijkheden. De saamhorigheid binnen zijn team bewaren en het niveau op peil houden was voor hem een voortdurende bron van zorg. Het schoolbestuur beschikte slechts over twee zogenaamde onderwij- zerswoningen: de woning aan de Veluwe- weg 26 en het oude schoolhuis. Kwamen leerkrachten van elders dan wachtte hen in Waarland slechts een kosthuis en zo-dra zij in een andere betrekking tevens een woning kreeg aangeboden, waren zij weer snel vertrokken. Meester Piet van der Ploeg, een onderwijzer met hoofd-akte en een akte van bekwaamheid voor schoolonderwijs in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek, solliciteerde nadat het schoolbestuur voor woonruimte had kunnen zorgen. Pastoor Velseboer stelde voor dat doel een deel van de pastorie ter beschikking. Zodra meester Schmeddes, die een functie in Alkmaar had aangenomen, was verhuisd, kon Van der Ploeg diens woning betrekken. Verschillend pluimage Ook Johan Oud, afkomstig van Ameland, stelde zijn komst naar Waarland afhan kelijk van het verkrijgen van een woning. Meester Binnenkade, hoofd van de VGLO, hield het na amper twee jaar voor gezien en luidde daarmee het einde in van het voortgezet onderwijs in Waar land. Hij verhuisde naar Den Helder. Johan Oud en zijn echtgenote betrokken zijn woning op 16 december 1946, zodat meester Oud op 1 januari 1947 zijn op wachting kon maken aan de lagere school. Henk Koevoets was een derde onderwijzer die een plek in Waarland vond. Hij kreeg een kosthuis bij Dirk Zutt aan de Veluwe- weg. Na een tijdelijke periode volgde op 14 juli 1947 een vaste aanstelling. Andere leerkrachten kwamen en gingen in hoog tempo. H.W. Baltussen verscheen V.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 37