35 Rectificatie In de vorige aflevering van Onwijs gaaf Onderwijs staat een storende fout. Op pagina 38 staat namelijk dat pastoor Velseboer in december 1945 notuleerde, dat de ouders zijn aangespoord zoveel mogelijk hun kinderen elders op school te doen plaatsen. Het vermelde jaartal is echter niet juist, dit moet zijn: december 1946. In de barre winter van begin 1947 konden de kinderen uit de hoogste klassen, lopend door bergen sneeuw, naar scholen in Noord-Scharwoude, ’t Veld of Heerhugowaard-De Noord. koperen spijkertjes kon ophangen, stond voorin de klas. Wie kent het rijtje nog? Probeer het maar: aap, roos, zeef, muur, voet, neus, lam, gijs, riem, muis, ei, juk, jet, wip, does, hok, bok, kous. In die tijd was onze eerste Heilige Com munie een hele belangrijke gebeurtenis. Herinneren jullie je nog het samen oefe nen van de Oefening van Berouw? Barmhartige God, ik heb spijt over mijn zonden, omdat ik Uw straffen heb ver diend, maar vooral omdat ik U, mijn grootste Weldoener en het hoogste Goed, heb beledigd. Ik verfoei al mijn zonden en beloof, met de hulp van Uw genade, mijn leven te beteren en niet meer te zondigen. Heer, wees mij zondaar gena dig. Dit ging nog wel, maar weten jullie nog hoe het voelde toen we voor het eerst in de praktijk de biechtstoel in moesten?!? Het ging met knikkende knietjes. En dan die zonden: ruzie met broers of zussen, een grote mond gegeven, een appel of snoep gepikt, vieze woorden gezegd. Dat was voor velen het standaard rijtje in die tijd. De opluchting als je weer uit de biechtstoel kwam. Dan de dag van de Eerste Communie: nuchter blijven, de zenuwen, je heilig voelen, thuiskomen, lekker eten en tot slot de hele familie op bezoek, die allemaal een gedachtenis prentje van de aannemeling kregen.’ Naar ’t Veld ‘Vanaf dat moment moest je liefst elke dag naar de kerk en ter communie gaan. Meester Raas tikte met een sleutel op de bank en dan mocht een volgende rij weer naar voren gaan. Als we onze ogen dicht doen en terugdenken, moet dat tikken nog te horen zijn. De tweede klas stond onder leiding van juffrouw Bruijn. We gingen verder met lezen en taal. Het rekenen werd weer in gewikkelder. In deze klas maakten we ook de bevrijding van ons land mee. Groot feest. Vanuit deze klas naar de derde. Eerst met meester Grummel, heel kort, en daarna met meester Veenstra. De vierde begon met meester Schmeddes. De winter van 1946-1947 was streng, daardoor kon het gebeuren dat het brand- stofrantsoen van onze school opraakte. Alleen de eerste en tweede klas konden verwarmd blijven, de rest van de school werd gesloten. De mogelijkheid werd geboden, voor diegenen die dat wilden, om naar ’t Veld te gaan. Sommigen van ons hebben toen in die strenge kou dage lijks de voettocht naar ’t Veld moeten ondernemen. De vierdeklassers kregen daar les van meester De Vries.’ Film, Vader en Verbunt ‘Toen in het voorjaar het weer het toeliet dat de Waarlandse school weer open ging, was meester Van der Ploeg de derde op rij die de vierdeklassers les ging geven. Met Van der Ploeg kwam er ook een film- projectie-apparaat in de school. Jullie herinneren je vast wel hoe de ramen dan met grote borden werden verduisterd en hoe in de stikdonkere klas het apparaat begon te ratelen en te brommen en op het doek heel streperig en schokkend Nederlandsche Onderwijs Filmcentrale verscheen. Kolenwinning, olie, spoorwe gen, dijken en water keringen, suiker, Hoog ovens, graan en graan oogst waren zo de on derwerpen. De vijfde klas begon met meester Vader. Die werd na een korte periode afgelost door meester Verbunt, de voetballer van Longa uit Tilburg. Dat voet ballen was misschien wel het enige dat hij kon, want zijn onderwijs geven rooide er niet op. Slaan en schoppen en tegen ons zeggen dat we maar boeren waren. Nooit is een fijne klas in zo’n korte tijd afgegleden tot een klas vol narigheid. Gelukkig was hij weer heel snel uit Waar land verdwenen. We kregen toen voor de laatste paar weken Sita Bakker. Wat zij van ons dacht weet ik niet, maar als de afgekloven wortels en maanzaadbollen door de klas vlogen, denk ik dat ook zij een heel moeilijke tijd heeft gehad.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 35