ONWIJS GAAF ONDERWIJS (XV) Joop Zutt 34 Meester Raas temiddden van zijn leerlingen. Rechts, in het donkere pakje, Jan Zutt Az. Na de oorlog De naoorlogse jaren zijn vrijwel zeker de moeilijkste geweest voor het onderwijs in Waarland. Een tekort aan leerkrachten, gebrek aan leermiddelen en tot overmaat van ramp een gebrek aan brandstof om de lokalen te verwarmen, waardoor een aantal kinderen tijdelijk in ’t Veld, Heer- hugowaard of Langedijk onderwijs moest volgen. De kennisoverdracht aan de leer lingen zal er ongetwijfeld onder hebben geleden. Hoe de kinderen hun lagere schooltijd zelf hebben ervaren, zal voor ieder van hen verschillend zijn. Misschien is het goed een leerling uit die tijd zelf aan het woord te laten. Jan Zutt Az. schetste enkele jaren geleden tijdens een reünie van zijn klas het schoolleven zoals hij dat in zijn herinnering heeft be leefd. Lees zijn verhaal en ervaar het mee. Eerste Communie ‘Juffrouw Al was de juf van de eerste klas, waar we be gonnen met rekenen en taal. De hele klas samen: 1 1 2, 1 2 3, 1 3 4, enzovoorts. Het grote letter- bord, waar je de letters aan Nederland krabbelde na vijf donkere oorlogsjaren voorzichtig overeind. Alles was gericht op de wederopbouw van het land en het ‘herstel van de orde’ in Nederlandsch-Indië. In de oorlog had de opleiding voor onderwijzers vrijwel stilgestaan, waardoor er nadien een groot tekort ontstond aan leerkrachten. Toen het onderwijsteam in Waarland weer op sterkte was gebracht, bleek er op zijn zachtst gezegd wel eens een minder getalenteerd iemand tussen te zitten. Deze aflevering begint met de herinneringen van een leerling uit die tijd. Bewaarschool ‘Wanneer je wordt uitgenodigd voor een reünie van een klas uit de lagere school periode, gaan je gedachten onwillekeu rig terug naar die tijd. Allerlei gebeurte nissen uit die jaren komen boven drijven. Er ontstond bij mij behoefte om wat op te schrijven, om herinneringen uit die tijd met anderen te delen. Hopelijk her kennen ook jullie deze herinneringen. Ons schoolleven begon midden in de Tweede Wereldoorlog. Een tijd waarin angst, honger en verdriet ons land teis terden. Gelukkig hebben wij, als kinderen, niet erg veel last van deze tijd gehad. Honger was er hier niet zo zeer. Honder den overvliegende bommenwerpers, soms een luchtgevecht of het beschieten van een trein waren voor ons meer sen sationeel dan angstig. In september 1942 mochten we voor het eerst naar school. De Tortelduif, het café van de familie Bos, was het begin. De kleuterschool. Juffrouw Witte onze eerste juf. Het to neel ons eerste leslokaal. Daar hebben we voor het eerst samen gespeeld, ge zongen en frutseltjes ge maakt. We hebben er leren bidden, maar ook het ruzie maken hoorde bij deze pe riode. Juffrouw Witte was een erg lieve leidster en wist altijd de vrede snel te herstellen.’ - - -

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 34