BERICHTEN UIT DE KUIL Joop Zutt Trientje Ruiter 2 m’n goudrenet bevroren was. Maar a’fijn, we zullen er niet meer over denken, ofschoon ik wel eens meer een teleurstelling ondervind. Het was nu juist niet om die appel, maar wel voor mijn dierbare vriendin die ik alles wel geven wil. Dus waren mijn gedachten bij Ger. Maar op slot raakten we nog aan de taart en appels, tot vermaak van Annie die ook bij ons was. Die vindt zoiets natuurlijk heerlijk, nou ik ook hoor. 17-01 Zondag. Vanmorgen om half elf ongeveer kwam Gerda onverwachts bij m’n binnenrollen. Ze kwam te vragen wanneer of ze te gast mocht komen. ’s Middags kwamen Jans, Truus en Marie ook nog bij me, dus zodoende had ik deze dag al mijn vriendinnen bij me gehad. ’s Avonds was ik aan het schrijven naar Kapelaan Vriezekoop, toen kwamen Geertje en Cor Zutt nog even. Dus die dag is zonder verveling voorbij gegaan. 21-01 Anne’s verjaardag, een mooie dag. Moeder was ’s morgens al naar Anne te gast gegaan. Jantje heeft ‘r weggebracht. Ik dacht fijn alleen te zijn, maar dit leek anders te gaan. Ik was niet goed en wel alleen of er werd op de deur geklopt, daar kwam Jan Schuit, later Joop Veldman, bakker Busker en tot slot stond er een jongen voor de deur met een matje in zijn handen. Later na het eten gebeurde er nog een mooie grap. Want op alarm geroep van Grard Stoop gingen de jongens naar buiten omdat haar zus Leen in het water lag. Frans bedacht hem geen minuut, maar sprong Leen pardoes achterna. Ook Bertus wou nog zijn behulpzaamheid aanbieden en kreeg ook nog tot halfweg een nat pak. Later kwam buurvrouw Stoop ook nog even binnenlopen in de ergste rommel van natte en droge kleren. Die kwam de jongens bedanken met een fooi en zo kwam het tot slot dat wij ’s avonds, toen Moeder ook weer thuis was, nog aan de taart raakten daar Vader voor gezorgd had om ze aan Bakker Busker te bestellen. Trien Ruiter, geboren op 4 maart 1918 te Langedijk, was ernstig gehandicapt. Op jeugdige leeftijd kreeg ze rachitis of Engelse ziekte, een aandoening die een gevolg is van gebrek aan vitamine-D en kalk, waardoor ernstige afwijkingen ontstaan aan de botten. Trien Ruiter kon daardoor uiterst moeilijk lopen en was voor vele dingen aangewezen op hulp van derden. In 1931 verhuisde de familie Ruiter van de Spoorstraat in Noord Scharwoude naar de Schaapskuilpolder, waar vader machinist werd van het poldergemaal. Van de gezellige Spoorstraat naar de eenzaamheid van deze polder. In 1943 hield Trientje (zoals zij bij vele Waarlanders bekend is), 25-jaar oud, een dagboek bij. In Toendertoid worden fragmenten uit haar dagboek gepubliceerd: een geschiedenis in miniatuur. 07-12-1942 Vandaag is op De Weel door Engelsche vliegtuigen op een rijdende trein geschoten. Naar men weet zijn er geen slachtoffers te betreuren. 27-12 Er kwamen vanmiddag om half drie twee Duitsche soldaten bij ons aan de deur en die ééne vroeg aan mij: Waar Oudkarspel was? Moeder heeft hun de weg gewezen. 1943 Nieuwjaarsdag. De eerste dag van het jaar, de gehele dag geregend en niet zoo’n klein beetje. We zijn de hele dag thuis gebleven. Voorts is er niet veel meer gebeurd, ook zijn Jantje en Arie nog voor een nachtje bij Anne en Piet gebleven. 10-01 Zondag. Ik ben ’s middags van mijn bed gekomen, omdat ik niet goed was. De hele middag gelezen in mijn boek: To en haar klas. Erg leuk hoor. Het ging over een meisje dat niet goed lopen kon!! en naar Lourdes is geweest, wat ik zo interessant vind. ’s Avonds had ik nog een kleine teleurstelling ondergaan. Ik had nog zoo’n lekkere appel, die ik bewaren zou dat als Gerda (Jonker) bij me komen zou te gast. Maar toen kwamen we tot de ontdekking dat

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2006 | | pagina 2