95 >*<»<•- 8 Borst Plaat Meng 1 N Ned. pond kilo) witte suiker aan met water ter stijfte van nat zand en laat dit op het vuur kooken tot het opkomt, daarna neemt men af. Roert tot het bijna koud is en kan het mengsel in poeder of op natte planken gegoten worden. Elke bakker noteerde in een boek zijn recepten. Bakker Honigh gaf het receptenboek door aan Gerrit Wester. Hierbij één van de ruim twee honderd recepten. Het welk doende J. Levendig Jz. Op 11 maart 1902 verleende de gemeente goedkeuring. Naar de beweegredenen van Jan Levendig om een bakkerij in Waar land te bouwen kunnen we slechts gissen. Vast staat wel dat ene Comelis Honigh in april 1901 vanuit Ilpendam naar Dirks- horn kwam en dat deze als timmerman bij Jan Levendig aan het werk ging. Ruim anderhalf j aar later verhuisde hij met zijn gezin naar de bakkerij op D68a te Waarland (nu: Kerkstraat 10). Op 24 december 1902 werd zijn dochter Geertje geboren en op haar geboorteakte gaf hij als zijn beroep aan: broodbakker. Honigh was daarmee de eerste bakker in Waarland. Maar niet voor lang, want in het voorjaar van 1904 vertrok hij met vrouw en kinderen naar Amsterdam. Kaas en brood Gerrit Wester was drieëntwintig jaar toen hij in 1890 te Obdam trouwde met de even oude Aagje Groothuizen. Ze gingen wonen in Spanbroek, maar kort daarna verhuisden ze naar Tolke bij Scha- gen. Hij pachtte daar een boerde rijtje, had enkele koeien en handel de in vee. Het ging hem financieel voor de wind, zodat hij twee jaar later een boerenplaats in ’t Veld kon huren. Handelen was echter zijn lust en zijn leven. Aan- en verkoop van onroerend goed gebeurde in die tijd nog niet door een makelaar, maar meestal via een openbare verkoop bij op bod en afslag. De hoogste bieder ontving het zogenaamde strijkgeld wanneer via de afslag het eindbedrag hoger was dan zijn bod. Op bijna elke openbare verkoop in de omgeving was Wester aanwezig. Hij bood meerdere keren alleen maar om het strijkgeld binnen te halen. Een enkele maal, dat was het risico, werd hij onbedoeld eigenaar van onroerend goed. Op zo’n verkoping was Gerrit vaak in ge zelschap van Willem Zut uit Waarland en Cees Trompetter uit Noord-Scharwoude. Na afloop bleven ze in het café nog even nazitten en hielden elkaar op de hoogte van hun handel en de laatste nieuwtjes. Zo vertelde Willem Zut op een dag dat zijn buurman Honigh niet veel brood meer zag in zijn bakkerij en dat eigenaar Levendig de zaak wilde verkopen. Ook kwam ter sprake dat Zut in zijn eigen boerderij een kaasfabriek wilde beginnen en dat hij daarvoor compagnons nodig had. Wanneer Gerrit Wester de bakkerij zou kopen en zou deelnemen in de financiering van de kaasfabriek, kon hij daar ook als buur dagelijks toezicht houden op de gang van zaken en de administratie op zich ne men. Dat werd afgesproken en Gerrit Wester, die weinig vertrouwen had in de toekomst van zijn boerenbedrijf, stapte naar notaris Gottmer te Obdam. Er kwam een advertentie in de krant en op woensdag 6 april 1904 werden zijn vee en inboedel verkocht. karspel het volgende verzoek in: De Ondergetekende Jan Levendig Jz. tim merman te Dirkshorn verzoekt vergunning tot het oprichten eener brood- en koek- bakkerij in ’t Waarland, gem. Haringcar- spel op het perceel, Kadaster Sectie E nom 996. Beschrijving: Het te maken gebouw zal worden gebouwd volgens bijgaande teke ning en wordt geheel van steen opgetrok ken en met pannen bedekt. Bevattenden benevens woning, enz. ééne bakkerij ’t welk, buiten de oven en gang, eene ruimte zal bevatten van ong. 12 M2 bij een verdiepingshoogte van 2,55 Meter, bevattende benevens 3 stuks deuren, 2 stuks schuifluchtkozijnen, groot in de dag, 0.85 Mbij 1.60 Meter, benevens één tui melraampje. De te maken oven zal geheel worden opgetrokken van steen en ijzer. <a A*

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 8