45 Burgemeester V.M. Nolet samen met pastoor S. Mol op de bres voor industrialisatie in Waarland. Het beoogde industrieterrein aan de Volleringweg. Het woonhuis van de familie De Heij staat in de steigers. Gevaren van industrialisatie In de zorg over de slechte invloed van de industrie op het geestelijk welzijn van zijn parochianen en de dreigende ontker kelijking stond de pastoor niet alleen. Deze ongewenste gevolgen van de opko mende industrialisatie waren onderwerp van gesprek en zorg binnen allerlei katho lieke organisaties in de dorpen. Op aller lei manieren probeerden zij hun leden voor deze gevaren te waarschuwen en hen hiertegen te wapenen. Hoewel er nog onzekerheid bestond over de vraag of er daadwerkelijk industrie in Waarland zou komen kondigde de N.K.J.B. bij voorbeeld aan dat in verband met de industrialisatie van Noord-Hollands Noorderkwartier a.s. Dinsdag 18 October des avonds na het Lof in het Jeugdhuis een bijzondere en hoogst belangrijke bij eenkomst zal worden gehouden. Alsdan zal een bekende spreker uit de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer Joh. de Lange uit Alkmaar, spreken over het on derwerp ‘De taak van de Katholieke jongeren bij de sociale omwenteling van Noord-Hollands Noorderkwartier’Deze bijeenkomst die onder auspiciën van de afd. L.T.J. en J.G. wordt georganiseerd, is niet alleen voor de leden van deze afde lingen, maar voor een ieder toegankelijk. Het wordt een avond om iets te ontdekken wat er omgaat en wat er gaat gebeuren in deze tijd van industrialisatie. Daar voor industrialisatie veel belangstelling bestaat kan verwacht worden dat de grote zaal van het jeugdhuis stampvol wordt. De Lange schetste de volgende omgeving: In de eerstkomende jaren moet er in ons land jaarlijks werkgelegenheid worden gezocht voor plm. 40.000 mensen en na 1960 zal dit aantal nog belangrijk groter worden. De Land- en Tuinbouw is prac- tisch volgeboekt, dus blijven alleen nog over industrialisatie en emigratie. Op de Hoogovens werken nu plm. 10.000 mensen. Dit zal binnenkort belangrijk worden uitgebreid tot plm. 20.000. De bewoners van West-Friesland zullen wel dra in groten getale uittrekken naar de IJmond, de Zaanstreek en Den Helder. Wanneer de Velzer-tunnel klaar is, ligt Noordelijk-Nrd.-Holland open voor industriële vestiging.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 45