INDUSTRIALISATIE: MODERNE TIJDEN IN WAARLAND? W Jan Dekker Met deze kaarten werden de landeigenaren over de streep getrokken: 208 stemgerechtigden waren vóór en 103 tegen. 40 Op weg naar de welvaartsstaat stonden de jaren na de Tweede Wereldoorlog in het teken van wederopbouw. Ook in Waarland was dat duidelijk merkbaar. Was het eerst de ruilverkaveling, die een flinke verandering teweeg bracht, niet lang daarna werd druk gesproken over industrialisatie. Er zouden meerdere industriële vestigingen in het dorp komen. Waarland, opgestoten in de vaart der volkeren? Voors en tegens Dat café De Posthoorn die avond afgela den vol zat, was te verwachten. Er was de laatste tijd heel veel over geredekaveld en nu was het dan zover. Het was 15 okto ber 1948 en vandaag zou er eindelijk een besluit vallen. En dat dit besluit grote gevolgen zou hebben, dat was de aanwe zigen wel duidelijk! Achter de bestuurs tafel zaten bestuurderen van de Waar- lands- en Slootgaardpolder. In hun mid den gedeputeerde M. Harmsen, die de vergadering zou gaan leiden. Alleen al zijn aanwezigheid duidde op het grote belang van de bijeenkomst. Op de tafel lag het stuk waar het allemaal om draaide. Een plan dat door de polderbesturen geza menlijk was opgesteld. Een plan met het voorstel om over te gaan tot een ruilver kaveling van beide polders. En vanavond zou over dit plan worden gestemd. De plannen waren bepaald niet onomstre den, zij kenden de nodige voors en tegens. Niet alleen de polderbesturen, maar bij voorbeeld ook de plaatselijke afdeling van de L.T.B., waren als voorstanders behoorlijk actief geweest om grondeige naren en tuinders over de streep te trekken. Zij benadrukten de voordelen van de ingreep, die het aanzicht van beide polders grondig zou veranderen. Naast de oplos- Eigendom A Eigendom B Eigendom C RUILVERKAVELING WAARLANDS EN SLOOTGAARDPOLDER Toestand voor en na de ruilverkaveling.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 40