Pastoor Nijssen. 32 deze genereuze schenking loste het kerkbestuur het restant van lopende le ningen af en was de parochie vrij van schulden. Op 28 augustus van dat jaar benoemde Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, W.P. Nijssen tot pastoor in Waarland. Hij bleek uit heel ander hout gesneden. Dirigent Dirk van Baar Een maand later verloor Waarland op nieuw een markante persoonlijkheid: Jaap Beemsterboer, bakker van beroep maar bovenal een bevlogen musicus. Hij was dirigent van de fanfare Sint Grego rius, dirigent van het kerkkoor Sint Cecilia en van het dameskoor Sint Jeanne d’Arc, voorzitter van de Middenstandsvereniging De Hanze en gemeenteraadslid. Het kerk bestuur benaderde meester Van Baar met het verzoek om het kerkkoor te gaan diri geren. Hij was daartoe genegen, alleen de financiën vormden een laatste hinderpaal. Na het nodige puzzelwerk kwam men tot een creatieve oplossing. Het schoolhuis aan de Veluweweg kwam beschikbaar en daar mocht het gezin gratis in wonen. De nieuwe dirigent verbond daaraan de voorwaarde dat het huis eerst grondig moest worden opgeknapt. Pas na bijna een halfjaar kon de woning worden betrokken. De verhuizing vond plaats op 13 mei 1940, drie dagen nadat nazi- Duitsland Nederland had overvallen. Mobilisatie Diezelfde dag, maandag 28 augustus, liepen de politieke spanningen in Europa zodanig op, dat het Nederlandse leger moest worden gemobiliseerd. Het was maandag van de Waarlandse kermis, ’s Middags rond half zes werd op last van de politie de kermis gesloten. De kramen gingen dicht en de muziek verstomde. Waarland wachtte in angstige spanning op wat komen zou. Tientallen jonge mannen vertrokken de volgende morgen naar hun legeronderdeel. Een week later opende meester Raas voor het eerst na de grote vakantie de school deuren. Het onderwij steam trachtte de kin deren weer in het gareel te krijgen en aan hen de betekenis van de mobilisatie uit te leggen. Met grote nadruk werd verkondigd, in navolging van de overheid, dat het ook deze keer wel zou overwaaien. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was Nederland immers ook buiten schot gebleven! pastorie aanbelde. Hij verzocht pastoor Nijssen vriendelijk doch dringend mee te gaan naar het politiebureau in Haarlem. Tot verbijstering van de parochianen bleek de man er onoorbare praktijken op na te hebben gehouden in zijn vorige standplaats Haarlem. Al gauw bleek dat hij ook in Waarland een scheve schaats had gereden. In één jaar tijd had hij de parochie naar de rand van een bankroet geleid door een rigoureuze verbouwing van de pastorie en de aanschaf van altaar- sieraden. De uiterst sobere inboedel van de pastorie, een erfenis van pastoor Vol- lering, was na zijn komst door luxe meu- Oorlog Meester Raas wist in deze roerige tijden zijn school op een goede manier gaande te houden. De oorlog was voor de jeugd de eerste dagen slechts ‘spannend’ ge weest. Vooral het bombardement van het vliegveld Bergen, waardoor ook in Waar land de ruiten rammelden in de spon ningen, was onderwerp van gesprek geweest, evenals de komst van enkele honderden evacués uit Amersfoort. Bijna elk gezin moest plotseling onderdak bieden aan enkele van deze vluchte lingen. Logisch dat het lesprogramma wel eens afweek van het gebruikelijke patroon. Na een paar weken keerden de evacués terug naar hun woonplaats en daarmee keerde ook de rust terug in het dorp en de school. Het ‘normale’ leven werd hervat. Aftocht Nijssen Deze relatieve rust werd ruw verbroken, toen op 6 augustus 1940 een rechercheur, vergezeld van een politieagent, bij de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 32