30 Secretaris-penningmeester Jan Bos (met pruik). Zie pagina 11: Een familiedrama. De sterk verbeterde kruising van de Smuigelweg met de Provincialeweg N 242. Een opknapbeurt De nieuwe sluiswachter werd Dirk Bruin Sz. Hij kreeg 10 van de 14 stemmen. Secretaris Jan Bos had een reglement ge maakt, waar de sluiswachter zich aan had te houden. Tijdens een ingelaste bijeenkomst las de voorzitter het reglement voor en vervolgens werd het door de bestuursleden G. Kossen, J. Bos, A. Hoek en P. Bekker en ook Dirk Brain zelf ondertekend. Kort na vertrek van Meester werd Joh. Keet ge vraagd een begroting te maken voor de nodige reparaties aan het woonhuis. Er was nogal wat te vernieuwen en te herstellen. De vloer van het achterkamertje moest worden gemaakt. Bij de bedsteden ruttelde de kalk van de muur of en de buitenmuur vertoonde scheuren. Twee koekoeks- raampjes van de bedsteden en één in de pottenkast waren aan vernieuwing toe en de kartonnen wand in de kamer had een schilderbeurt nodig. Waar Meester al jaren vergeefs op zat te wachten, kregen Dirk Bruin en zijn vrouw Eugenie Siering wel voor elkaar. Voor de financiële kant van het opknappen van de sluiswoning moest Bos een oplossing vinden. Zo staat in de notu len vermeld: De lasten zullen komen op f9.- per hectare. Dan krijg ik misschien de helft van de omslagen binnen in deze moeilijke jaren van achteruitgaan. Ik stel voor een lening van f 100.-. Maar van wie zouden we in deze crisisjaren het bedrag kunnen lenen? De gemoedelijke voorzitter Gerrit Kossen was bereid dit te doen voor vierjaar tegen 5 rente perjaar. De polder smeerde de lasten op deze manier uit over vierjaar en wist de omslag te beperken tot 6.- per bunder. Kort na zijn 80s,e verjaar dag, op 13 augustus 1935, overleed Jan Bos. Tot op hoge leeftijd was hij met hart en ziel secretaris-penningmeester van de Smui- gelpolder. Zijn opvolger was Jan Jaspers. Tot zover In de vervolgserie over straatnamen zal bij de Provincialeweg en de Waarddijk de Smuigelpolder opnieuw ter sprake komen. Over de definitieve annexatie van de polder door haar grote broer Heerhugowaard, de verkaveling in 1955 en de gemeentelijke herindeling kunt u lezen in het vervolg op Wegwijs in de Smuigel (I). Waarland, augustus 2005. Bronnen: - Rijksarchief Noord-Holland te Haarlem. - Regio-Archief te Alkmaar. - Droge voeten op vrije grond. Henk Komen. - De zeeweringen en waterschappen van Noord-Holland. D. Kooiman. - Een familie Brui(y)n in West-Friesland. G. Boekel. bedienen. Van het bestuur mocht hij zijn werk blijven doen en elk jaar zou de situatie opnieuw worden bekeken. Twee jaar later. Eind februari hakte het bestuur de knoop door. In de notulen staat: We laten die ouwe man daar alleen maar aan sukkelen. Hij mag bij zijn behuwd zonen zonder kosten inwonen. Is het misschien koppigheid van hem om dit gulle aanbod van zijn kinderen te weigeren? We ontslaan hem per 1 februari 1932. Toen Meester dit vernam, bleek hij beslist niet van plan om vóór 1 mei het sluishuis te verlaten. Het bestuur wilde de zaak niet op de spits drijven door hem het huis uit te zetten, al had dat wel gekund. Hij was namelijk zelfbij secretaris Bos aan huis geweest en had hem, in het bijzijn van de dochter van Bos, verteld dat hij met maart zou vertrekken. En zijn zoon Kees had aan Bos verteld: Hoe eerder des te liever komt ie bij ons, maar de ouwe Meester wilde niet horen. Piet Meester hield zich Oost-Indisch doof voor alle argumenten en vertrok volgens plan pas op 1 mei naar Oudkarpel.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 30