Gezicht vanaf de Hogebrug op de voormalige Smuigel- polder, thans deel van de gemeente Heerh ugowaard. Detail van een kadaster- kaart uit 1885. De lange smalle akkers zijn oudland. Daar onder zijn de percelen druipland duidelijk herkenbaar. Links boven het sluishuis en de sluis. polder. Zeer waarschijnlijk was deze sluis er al voor de droogmaking van de Grote Waert. waterhuishouding van de Smuigel was in 1636 opgesteld met de clausule dat de Heren der Gecommitteerde Raden van Westvriesland en Noorderquartier als arbitrage-commissie konden optreden. In het betreffende document staat te lezen dat wanneer een eigenaar in de Smuigel- polder met opzet de dijk of zijn land verlaagde, waardoor zijn akker kon afwa teren op de Heerhugowaard, hij een boete kreeg van 25.-. Deze kon zelfs oplopen tot 100.-. Ook voor de eigenaren in de Heerhugowaard golden strenge voorschriften. Als zij bij gebrek aan water, bij voorbeeld ten tijde van droogte, de dijk verlaagden en water binnen lieten, kregen zij een veel zwaardere straf. Een boete van/ 100.-was het minimum. Het polderbestuur van de Smuigel had niet alleen te maken met het jaarlijks onderhoud aan de dijken, maar had ook de zorg voor de sluis tussen de ringvaart van de Heerhugowaard en de Smuigel- Beunen, omlopen en haken Om vanuit de ringsloot in de Smui- gelpolder te komen moest men door deze sluis. Twintig jaar na de drooglegging van de Grote Waert was de houten schutsluis ernstig in verval geraakt. Er waren twee mogelijkheden. Het voorstel van de polder Heerhugowaard om de sluis te dempen en de dijk door te trekken, was in de ogen van de ingelanden niet bespreekbaar. Voor hen was de keuze gemakkelijk. Ze wilden de sluis behouden om de polder in en uit te kunnen varen en ze beriepen zich op het feit, dat het poldertje al jarenlang een ver binding met open vaarwater had. Ook kwam ter sprake dat de ingelanden de jaarlijks terugkerende hoge lasten aan het onderhoud van de dijken nauwelijks konden opbrengen en dat hun aandeel van de helft van de bouwkosten van een sluis toch echt teveel was gevraagd. In een overeenkomst van 12 juni 1651 werd vastgelegd dat de polder Heerhugowaard tot haren laste een nieuwe steenen schut- sluijs en alles wat daer aff ende aen dependeert als ’t bedammen, droochmaken, 25

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 25