Woord vooraf Joop Zutt, voorzitter. 1 Is het niet bijzonder dat in de loop der jaren vrijwel elke zichzelf respecterende plaats een historische vereniging kent? Al deze verenigingen geven een soms met opmerkelijke zorg opgemaakt blad uit, waardoor het historisch besef van de leden wordt vergroot. Ook het cultureel erfgoed wordt gekoesterd. Je vraagt je wel eens af hoe het komt dat er zoveel interesse is voor het verleden. Het is toch bepaald niet zo dat we met elkaar terug verlangen naar die goeie ouwe tijd. Waarland vanuit de lucht (1971). ‘Je hoorde ergens bij Daarvoor zijn de verhalen over vroeger tijden te vaak doorspekt met armoede, kindersterfte en ‘onderdrukking’ door geld, bazen en overheden. Jan met de pet had nauwelijks iets in te brengen. Maar tóch die hang naar het verleden. Zou het te maken kunnen hebben met een ander facet van het leven toentertijd: zekerheid, geborgenheid? Je hoorde ergens bij: dorp, stad of buurt, kerk of partij, club of vereniging. Is het dat, wat we missen in deze ongewisse tijden? Tijden waarin we dagelijks een vloed aan informatie over ons krijgen uitgestort, waaruit ieder voor zich zijn eigen waarheid moet distilleren. Met dit nummer van Toendertoid bieden we onze leden enkele uurtjes leeswerk aan, waarin zij zich weer even terug in de tijd kunnen wanen: een dagboek en nieuws van vijftig jaar geleden, de perikelen rond de lagere school, mogelijke industrialisatie en een familiedrama. Kortom voldoende leesstof om even aan het opdringerige nieuws van alledag te ontsnappen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 1