17 De timmerkist van Arie Mui is bewaard gebleven en heeft nog steeds een vaste plek in de werkplaats van de familie Keet. Drie vaklieden op een rij. Van links naar rechts: Jo Keet, Arie en Jan Mul. op de meidenmarkt in Schoorl. Zij was enigst kind. Haar vader, Dirk Douzenberg, was op 33-jarige leeftijd overleden, zes en een halve maand voor haar geboorte, waardoor ze hem jammer genoeg nooit had gekend. Haar moeder, Elisabeth Hes- sing, hield met de grootst mogelijke moeite het gezinnetje draaiende. Met haar huwelijk sprak ook Grietje haar ver trouwen in de toekomst uit. Het prille stel had een woning gevonden op ‘t Hoogt in de Burg, gemeente Sint Maarten, het tegenwoordige Eenigenburg. Daar werd op 14 december 1887 hun zoon Jan geboren. Ook hij zou enigst kind blijven. De sluis van Waarland Op 12 mei 1910 verhuisde Arie Mul met zijn gezin naar Waarland waar hij in dienst kwam van aannemer Piet Mooij. Deze had kort daarvoor het bedrijf van Arie Bakker overgenomen. Mooij had een goed beklante zaak en bood voldoende werk voor een vaste knecht. Zeker in het j aar 1911, een j aar waarin de tuinders voor al hun producten uitstekende prijzen maakten. Nog nooit werden in Waarland zoveel tuindersschuren gebouwd als in dat jaar. Gestimuleerd door de hoge prijzen van de tuinbouwproducten zochten steeds meer jongemannen hun emplooi in de tuinbouw, dientengevolge werd de roep om een sluis in de Waarlandspolder te bouwen steeds sterker. Tuinders wilden zelf hun producten met de schuit naar het veilpunt bij station Noord-Scharwoude brengen. Voor het echter zover was, moes ten er eerst de nodige tegenstrijdige be langen worden overbrugd. Een veehouder had nauwelijks belang bij een sluis. De kosten moesten echter door alle ingelan den worden opgebracht. De stemverhou ding werd in die tijd bepaald naar rato van de oppervlakte grond in eigendom: één hectare gaf recht op één stem, drie hectare twee stemmen en met vijf hectare of meer kreeg men drie stemmen. Tuinders die hun bedrijf of land huurden hadden geen stem. De meeste tuinders waren dus voorstander van een sluis, maar juist de veehouders, de tegenstanders, hadden het meeste land in eigendom en bijgevolg de meeste stemmen. Net in die tijd was er een veehouder voor nemens zijn bedrijf te verkopen. Hij wist dat vele tuinders in Waarland met opgroeiende jongens graag een stuk land van hem wilden kopen. Door het voor stemmen van die ene veehouder werd een meerderheid van stem men behaald voor de bouw van de sluis. Een gedurfde stap Plaatselijk aannemer Piet Mooij mocht de sluis bouwen. Hij had zich echter deerlijk vergist in de begroting van het werk en moest ƒ1.000.- op de klus toe leggen. Een groot bedrag in die tijd. Hij wist ternauwernood het hoofd boven water te houden en was gedwongen zijn woonhuis met werkplaats (Veluweweg 2) te verkopen. Uit de opbrengst waagde hij een tweede poging en bouwde een wo ning met timmermanswerkplaats schuin tegenover zijn eerdere stek. Trots liet hij het jaartal 1913 opnemen in het pannen dak van de werkplaats. Ook zijn tweede poging bleek geen succes. Op 13 maart 1914 werd Jo Keet voor 4.250.- de nieuwe eigenaar. In deze roerige tijd bleef Arie Mul zijn werk en loon behou- /-IN,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 17