Waarland, 12 maart 2005. Geraadpleegde bronnen: 49 stranden in de vierde klas, waar ze ver volgens hun schooltijd uitzaten. In 1937 kwam daar verandering in. Op 6 novem ber 1937 informeerde meester Raas de gemeente, dat zes geestelijk misdeelde kinderen in aanmerking kwamen voor Buitengewoon Lager Onderwijs, één van hen was tevens lichamelijk gebrek kig. Het volgend schooljaar konden deze kinderen aangepast onderwijs volgen op de Onze Lieve Vrouw van Lourdesschool aan de Oudegracht 24 te Alkmaar. De reiskosten kwamen ten laste van de ge meente. Overigens bleef deze vorm van onderwijs vrijblijvend. Ouders konden hun medewerking weigeren. Ontslag Cor Dekker Opmerkelijk is de afwikkeling van het ver voer van kinderen naar de openbare school te Heerhugowaard. Het aantal niet-katho- lieke kinderen was in tien jaar tijd geredu ceerd tot één. Na overleg met de betrokken ouders koos men voor dit kind een school in Langedijk. Taxichauffeur Cor Dekker kreeg ontslag en was zijn dagelijkse ritjes naar en van Heerhugowaard kwijt. Pro bleem voor hem was echter gelegen in het feit dat hij een jaar eerder een andere auto had gekocht waarvan het rendement voor een flink deel was gebaseerd op de inkomsten uit het vervoer van de school kinderen. Op 11 januari 1934 richtte Cor een verzoek tot de gemeente hem eene schade vergoeding toe te kennen voor de aankoop van mijn auto in verband met de opheffing van het autovervoer van school kinderen naar de Openbare Lagere School te Heerhugowaard. Een kleine rel in de gemeenteraad was het gevolg. Voorzitter Nolet stelde voor een schadevergoeding toe te kennen van f250. Na een heftige dis-cussie werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen met vijf tegen vier stemmen. Tegen stemden de raadsleden: In deze periode nam meester Van Dongen ontslag. De werkeloosheid was in de laat ste crisisjaren dusdanig hoog, dat er geen vrije sollicitatieprocedure mocht worden gevoerd. Het schoolbestuur kon slechts kiezen uit kandidaten die waren voorge dragen door het Ministerie. Tot opvolger van Van Dongen werd voor vast benoemd de heer Albert Schmeddes, wachtgelder- onderwijzer te Amsterdam op aanwijzing van de Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. K. Doekes, De Groot, Borst, Francis en De Vries. Voor: Doekes, Burger, Bakker en H. Dekker. Burgemeester Nolet onthield zich tactisch van stemming en (vader) Andries Dekker bleef ingevolge artikel 52 van de gemeentewet buiten stemming. Na Vollering Het jaar 1939 was voor ons dorp een bewo gen jaar. Op 12 augustus overleed pastoor Vollering aan de gevolgen van een hersen infarct. Twintig jaar had hij zich ingezet voor de Waarlandse gemeenschap. Zijn doorzettingsvermogen en zakelijk inzicht zijn voor de Waarlandse gemeenschap en bovenal voor het Bijzonder Onderwijs van onschatbare betekenis geweest. De Tweede Wereldoorlog en de wederopbouw staan centraal in een volgend artikel over de geschiedenis van de Sint Janschool. - Regionaal Archief te Alkmaar. - Archief gemeente Harenkarspel. - Archief Parochie H. Wulfram. - Waarland van Toen, deel I. Arie Zutt. - Waarland van Toen, deel II. Arie Groen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 49