47 Bewaarschooltje Een succes van betekenis boekte de bond in 1936 met de oprichting van een bewaar school. Kinderen in de leeftijd van vier eneenhalf tot zes jaar werden in een tot schoolklas ingericht deel van café De Tor telduif ondergebracht. Juffrouw Witte was de eerste kleuterjuffrouw. Uit de bewaard gebleven stukken is niet te achterhalen onder wiens bevoegdheid de bewaar school viel, het meest voor de hand ligt dat meester Raas verantwoordelijk was voor de goede gang van zaken. Ook de financiering is niet duidelijk. In de notu len van B en W wordt slechts melding gemaakt van een subsidie van f 100 per jaar en dat een waarschuwingsbord bij de scholen wordt geplaatst om de snelheid te beperken. Mogelijk betaalden de ouders een eigen bijdrage of werden de kosten via kerkcollectes gefinancierd. Feit blijft dat de bewaarschool voor de moeders van de veelal grote gezinnen een hele verlich ting bracht in de beslommeringen van alle dag in de wetenschap dat hun kinderen in goede en vertrouwde handen waren bij juffrouw Witte. Zij kregen een aanslag van f45.50 per kind. Een vermindering paste men toe bij meerdere kinderen in de leeftijd tussen zes en veertien jaar. Voor het tweede kind gold een korting van 20 voor het derde 40 enzovoort. Bij zes of meer was geen schoolgeld meer verschuldigd. Bij een inkomen lager dan f 1.000 was evenmin schoolgeld verschuldigd. In een brief van 1 maart 1932 aan de raad dankte de Afdeling Waarland van den Bond voor Groote Gezinnen voor de gewijzigde schoolgeldregeling. Schoolreisje De bond hield zich ook op ander terrein bezig: het jaarlijks organiseren van een dagje uit voor de oudste schoolkinderen, waarvoor de ouders een eigen bijdrage betaalden van tien cent. De vrachtschip- pers van Waarland en Zijdewind stelden hun motorschuit beschikbaar en voeren via het Geestmerambacht met de kinderen en hun begeleiders naar Schoorldam. Er volgde dan een heerlijke dag op en rond het klimduin in Schoorl, waarbij ze werden getrakteerd op ranja en wat snoepgoed. Niet alle kinderen uit het dorp konden die eerste jaren mee, de eigen bijdrage van tien cent was voor enkele gezinnen een te Klasseverschil Een probleem waar plattelandsscholen lange tijd mee te maken hadden was de classificatie van gemeenten, waarbij de gemeenten naar grootte waren ingedeeld. Ambtenaren en dus ook leerkrachten in grote en middelgrote gemeenten ontvingen een hoger salaris in vergelijking met de kleine gemeenten op het platteland (Deze rechtsongelijkheid duurde overigens tot 1958). Reeds meerdere malen hadden de kleine gemeenten - overigens zonder suc ces - aangedrongen op een wetswijziging. Het gevolg van dit klasseverschil was een gedurige wisseling van personeel door de trek van leerkrachten naar de steden. Ook de Waarlandse school had hier last van. Op de loonlijsten staan namen vermeld van leerkrachten die hier een korte tijd werk zaam zijn geweest. Namen zoals: J. van Kan, P.A. Vendel, N.J. van Leeuwen, W.T. Wildenberg, J.P.H.B. Thiry, A. Jonker en juffrouw Maria Verhaar. Geukkig bleef de vaste kern bestaan uit Raas, Van Baar en juffrouw Bakker. Een andere oudge diende, meester Jac Verlaan, was op 1 augustus 1930 vertrokken. Zijn opvol ger, Piet Oud, was, volgens de notulen, benoemd op voordracht van den heer A.Smeets, onzer oudhoofd der openbare school, leraar aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Venlo. De benoeming van deze leerling van Anton Smeets was vooralsnog tijdelijk tot 31 december 1930. Zijn vaste aanstelling volgde pas op 1 juli 1931 met de bijzondere stipula tie: de onderwijzer verbindt zich telkens na een halfjaar, voor de eerste maal 31 december 1931, lichamelijk te laten onderzoeken door het TBC-consultatie- bureau te Alkmaar en zich verder stipt te houden aan aanwijzingen van dat bureau én ons bestuur te verwittigen. grote aanslag op het budget!Aardig is het nog te vermelden dat de bond samen met de tuinbouwvereniging Harenkarspel-Oost een verzoek bij de gemeente indiende om in verband met drukke werkzaamheden de kermis te Waarland te doen aanvangen op den laatsten zondag in augustus. De gemeenteraad ging er probleemloos mee akkoord. Curieus was het verzoek om een rookverbod voor kinderen in te stellen. De raadsleden constateerden dat hier toch wel moeilijk tegen kon worden opgetreden en besloten de schoolhoofden te vragen dit euvel te bestrijden.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 47