Woord vooraf Wij ontvingen Scheepsberichten Joop Zutt, voorzitter. 1 Alle gevers hartelijk dank. Heeft u materiaal dat u voor het nageslacht veilig wilt stellen? Neem dan contact op met Jeanet Stroet, 0226-421574. Foto’s: A. Bakkum, A. Groen, V. Groen-Bruin, H. Pater, fam. Jaspers. Voorts: - Con Zelo: fotoboek. - de heer P. Droog: diverse kopieën. - de fam. Jaspers: diverse kaarten. - mevr. G. Zuijdam-Slijkerman: notulenboek woningbouwvereniging. Kortom, ook hier herhaalt zich de ge schiedenis. In elk nummer van Toendertoid wordt aandacht besteed aan het nieuws van vijftig jaar geleden. Daartoe lezen we de desbe treffende kranten door en maken de nodige aantekeningen; telkens een hele klus. Om dit werk te vergemakkelijken hebben we een digitale camera aangeschaft; hiermee maken we foto’s van krantenartikelen en zetten die in de computer. Vanuit de computer maken we vervolgens een selectie van nieuws van vroeger Over het resultaat zijn we tevreden. Als voorbeeld ziet U hierbij een afbeelding van een stukje uit de krant van donderdag 19 augustus 1954. Het zijn scheepsberichten waarin melding wordt gemaakt van ms Johan van Oldenbarnevelt, die op weg is van Rotterdam naar Québec. Dit berichtje is gekozen omdat voor dit nummer van Toendertoid door Piet Kleverlaan een artikel is geschreven over de familie Kramer, die in dat jaar vanuit Waarland naar Canada emigreerde. In deze editie van Toendertoid treft u arti kelen aan van de hand van Trees Pater- Wever en Jan Dekker. We zijn bijzonder blij met hun medewerking en vertrouwen erop, dat Toendertoid nummer 26 U, mede door hun bijdragen, weer enkele uurtjes leesplezier bezorgt. Enkele maanden ge leden kregen wij het notulenboek van wo ningbouwvereniging Goed Wonen te Waar land. In de notulen van de oprichtings vergadering van 25 mei 1917 staat vermeld: Mhr Smeets was zoo welwillende om als voorzitter te funge ren. In korte tijd gaf deze nog eens weer met welk doel deze bijeenkomst was be legd. Daarna werd de vraag gesteld: ‘Is hier woningnood? Wat algemeen werd bevestigd. Tevens werd nog meegedeeld dat er al 73 aandelen van f 10.- zijn geplaatst. Voorwaar een goed begin. Korte tijd daar na slaagde de jonge vereniging erin de bouw van vier woningen te realiseren: twee in de Slootgaard en twee aan de Kerkstraat. Opmerkelijk is dat woningnood, vooral onder starters, op dit moment opnieuw vol op in het nieuws is. Door de huizenprijzen van dit moment zijn koopwoningen niet of nauwelijks bereikbaar voor starters en jongeren. Om deze problematiek op te kun nen lossen, lijkt opnieuw een belangrijke rol weggelegd voor woningcorporaties. Passagiersschepen: Alnati 17 120 m. NO St. Pauls Rock/Las Palmas; Boskoop 17 Ply mouth; Groote Beer 17 520 m. O Belle Isle/Quebec; Indrapoera 18 Surabaja; Johan v. Oldenbarnevelt 17 Rotterdam/Quebec; Nieuw Am sterdam 17 New York/Cobh; Noor- dam 17 300 m. ZO Kaap Race/Rot- terdam; Oranjefontein 17 590 m. OtZ St Helena/Las Palmas; Rijn dam 18 New York verw.; Sibajak 19 Rotterdam verw.; Waterman 17 210 m. NO Curacao/Willemstad; Westerdam 17 480 m. WtZ Valen- cia/New York; Willem Ruys 17 530 m. WtN Minikoi/Colombo; Wil lemstad 18 Madeira/Plymouth; Zui- kerkruis 17 Las Palmas/Southamp- ton.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2005 | | pagina 1